Málo známá vlastenecká skupina, která podporuje vdovy po ruských vojácích, vyzvala prezidenta Vladimira Putina, aby nařídil rozsáhlou mobilizaci milionů mužů a uzavřel hranice, aby zajistil vítězství na Ukrajině. (Foto: Flickr)

Sedmdesátiletý nejvyšší ruský představitel Putin je pod silným tlakem, aby zajistil vítězství na Ukrajině více než 10 měsíců od vyslání vojáků v rámci operace, která měla podle jeho slov bránit Rusy na východě Ukrajiny.

„Žádáme našeho prezidenta, našeho vrchního velitele, aby zakázal odjezd mužů ve vojenském věku z Ruska. A máme na to plné morální právo: naši manželé zemřeli, když tyto muže chránili, ale kdo ochrání nás, když utečou?“

Poté, co 21. září nařídil „částečnou mobilizaci“, první v Rusku od druhé světové války, bylo povoláno dalších asi 300 000 mužů, avšak několik set tisíc ruských mužů uprchlo do zahraničí, aby se vyhnuli povolání.

Kreml na žádost o komentář k výzvě skupiny vdov bezprostředně nereagoval. Putin minulý měsíc uvedl, že dodatečná mobilizace není nutná.

Zástupce skupiny vdov agentuře Reuters řekl, že k obraně vlasti by měli být mobilizováni všichni zdatní ruští muži.

„Nadcházející válka bude vyžadovat zcela jiné zdroje: lidské, psychologické, ekonomické,“ řekla agentuře Reuters. „Chránit vlast je povinnost.“

Zdroj: reuters.com