Boeing Jumbo Jet postavený pro saúdskou královskou rodinu, který nalétal pouhých 42 hodin, byl po deseti letech bez kupců sešrotován v arizonské poušti. (Foto: Flickr / ilustrační)

Německý časopis aero TELEGRAPH uvedl, že Boeing 747-8BBJ za 280 milionů dolarů byl objednán pro saúdského korunního prince Sultána bin Abdulaziz Al Saúda, který však zemřel koncem roku 2011, rok předtím, než bylo letadlo dodáno saúdskoarabské společnosti Royal Flight Group.

Od princovy smrti letadlo nikdy nelétalo a deset let stálo ve Švýcarsku. Žádný kupec nikdy neuzavřel dohodu o koupi jumbo jetu vybaveného luxusem v celé kabině.

V dubnu společnost Boeing odkoupila letadlo za nezveřejněnou částku při jeho posledním letu do Arizony, uvedl deník Daily Mail.

Před několika dny uživatel Twitteru Breaking Aviation News & Videos zveřejnil na Twitteru obrázek letadla, které bylo sešrotováno v arizonské poušti.

Aero TELEGRAPH uvedl, že se jedná o první zprávu o sešrotování letounu 747-8. Letadlo má životnost tři desetiletí; překvapivě žádný kupec neměl zájem o jeho přestavbu na nákladní letadlo.

Začátkem tohoto měsíce sjel z výrobní linky v továrně Boeing v Everettu ve státě Washington poslední letoun 747, čímž skončila významná kapitola v historii letectví.

A možná letadlo nemohlo najít kupce proto, že společnosti zabývající se nákladní leteckou dopravou a letecký průmysl se z důvodu úspory paliva přiklonily k širokotrupému letadlu 777.

Zdroj: dailymail.co.uk