Většina Řeků teď říká, že litují vstupu do měnové unie, přičemž většina rovněž věří, že Evropská unie je na pokraji kolapsu. Průzkumová společnost Alco zjistila, že 53 procent Řeků si myslí, že vstup do jednotné měny v roce 2002 byl „špatný“, přičemž každý třetí si myslí, že země by se měla eura zbavit a vrátit se k drachmě.


Podpora pro drachmu je zvláště vysoká mezi mladými Řeky, kteří trpí nejvyšší nezaměstnaností v Evropě, tj. 53 procentní.

Šéf Alco Kostas Panagopoulos řekl, že Řekové Evropskou unii nesnáší už od počátku finanční krize, dodal však: „Teď je to ale poprvé, kdy byly v Řecku zaznamenány tak negativní pocity k euru.“

V době vstupu do jednotné měny byla podpora pro euro přes 70 procent, jelikož Řekové cítili optimismus ohledně evropských investic do své země a ohledně vytažení jejich ekonomiky na úroveň bohatších sousedů.

O 15 let později je však země zabředlá v dluzích a má nejslabší ekonomiku v měnové unii. Její vláda zvolená na radikálně levicové platformě se však převážně podvolila požadavkům Bruselu na drsné výdajové škrty.