Silná zimní bouře, která přinesla silné mrazy a přívalové deště, se prohnala většinou Spojených států, kde žije asi 250 milionů lidí. (Foto: Youtube)

Varování před nepříznivým počasím platí ve 12 státech USA. V úterý přišlo mrazivé počasí na severozápad země a poté se přesunulo na východ.

V pátek, jak varovali meteorologové, se bouře změnila v tzv. explozivní cyklónu – přírodní jev pozorovaný ve středních zeměpisných šířkách, kdy cyklóna během dne prudce zesílí, atmosférický tlak prudce poklesne.

Silné mrazy, nárazový vítr a silné sněžení si vyžádaly již 19 obětí. Více než jeden a půl milionu lidí v zemi zůstalo bez elektřiny, minulý pátek byly zrušeny stovky letů.

Silná zimní bouře zasáhla území o rozloze 3200 km – od Texasu po Quebec. „Výbušný cyklon“ přinesl silné sněhové bouře na hranici USA a Kanady, do oblasti Velkých jezer.
V zajetí zimní bouře se ocitla také velká část Kanady.

Americká Národní meteorologická služba uvedla, že se jedná o první takto rozsáhlý nástup chladného počasí v historii pozorování. Téměř celé území země se ocitlo v sevření zimní bouře.

Teplota v Montaně v pátek klesla na -45 stupňů Celsia. V Michiganu v noci na pátek klesla teplota na -17 stupňů Celsia. V Pensylvánii je předpovídáno silné sněžení. V Seattlu a Portlandu bruslí obyvatelé na ledové tříšti, která pokryla ulice měst.

Mezitím v pobřežních oblastech – v Nové Anglii, New Yorku a New Jersey – dochází k zaplavování pobřeží. Ještě jižněji – ve státech Louisiana, Alabama, Florida a Georgia – přišlo varování před výrazným poklesem teplot.

V Jižní Dakotě byly indiánské kmeny po vyčerpání zásob paliva nuceny pálit své oblečení, aby se zahřály.

„Pokud nejsou přijata preventivní opatření, může studený vítr při této teplotě způsobit omrzliny za méně než pět minut a dlouhodobé vystavení může vést k podchlazení a smrti,“ varovali meteorologové.

Meteorologové tvrdí, že takové počasí se ve Spojených státech vyskytuje jednou za několik desetiletí.