Notebooky jsou nejlepším nástrojem pro seriózní práci nebo zábavu, ať už jste doma, na cestách nebo ve škole. (Foto: Pixabay)

Zatímco tablety a smartphony jsou vždy populární, většina lidí si uvědomuje, že pokud jde o úkoly, jako je psaní výzkumných prací nebo vytváření videí a hraní her, na notebooku to všechno funguje lépe. Jak tedy víte, co v notebooku hledat?

Podívejte se na našeho průvodce s 5 snadnými kroky, které vám pomohou vybrat ten správný notebook pro vás.

 1. Vyberte si softwear

V závislosti na vašich potřebách to může být snadná volba, ale pokud nemáte žádnou existující loajalitu k konkrétnímu softwaru, který potřebujete, může to být náročná otázka na zodpovězení. Většina notebooků se dodává s jedním ze tří operačních systémů: Windows, Chrome OS nebo macOS (pouze pro MacBooky).

 1. Chcete 2 v 1?

Technologie se neustále vyvíjejí a stejně tak i notebooky. Mnoho notebooků spadá do kategorie hybridních zařízení, která vám umožní přepnout jejich polohu a proměnit je například v tablet. Tyto notebooky 2 v 1 existují ve dvou stylech: odnímatelné s obrazovkami, které se zcela stahují z klávesnice, a konvertibilní notebooky, umožňujícími otočení až do 360 stupňů a změnu režimů.

 1. Vyberte velikost

Jakmile se rozhodnete pro rozpočet, je důležité zkontrolovat, jaká velikost displeje bude pro vás ta pravá. Pokud chcete, aby byl notebook lehčí a přenosnější, zvolte menší displej – pokud vám ale nevadí velikost a váha, sáhněte po větším displeji.

Notebooky se obvykle dělí do následujících kategorií:

 • 11 až 12 palců: notebooky s 11 až 12 palcovými obrazovkami jsou nejlehčí a nejtenčí
 • 13 až 14 palců: Tyto notebooky mají dokonalou rovnováhu mezi hmotností, přenosností a kvalitou.
 • 15 až 16 palců: 15 palcové notebooky jsou obvykle o něco těžší, ale jsou také nejoblíbenější
 • 17 palcový: 17 palcový notebook vám poskytne výpočetní výkon pro hraní her, úpravu obrázků a videa a práci, ale je také nejtěžší
 1. Zkontrolujte klávesnici a touchpad

Přestože při pohledu na klávesnici a touchpad nemusí být hned zřejmé, obě jsou velmi důležité funkce. Pokud plánujete svůj notebook využívat k práci i ve volném čase, doporučujeme se ujistit, že klávesnice i touchpad mají dobrou reaktivitu a citlivost, velký zdvih a dostatek prostoru mezi klávesami.

 1. Zvažte specifikace
 • RAM: Pro každého, kdo chce dělat základy, jako je čtení e-mailů a procházení internetu, by měly stačit 4 GB paměti RAM notebooku. Pokud chcete, aby váš počítač dokázal bezchybně plnit náročnější úkoly najednou, jako je hraní her, grafický design a programování, měli byste mít alespoň 8 GB paměti RAM notebooku. Dobrá velikost je 32 GB.
 • Úložiště (SSD): Kvalita a rychlost vašeho disku SSD je stejně důležitá jako rychlost vašeho CPU. SSD je nová generace úložných zařízení používaných v počítačích, která ukládají data pomocí flash paměti, která je mnohem rychlejší než tradiční pevné disky, které přišly nahradit. Je doporučeno pořídit si notebook s pevným diskem (SSD), protože bude minimálně trojnásobná rychlost a celkově mnohem rychlejší notebook.
 • Displej: Výběr správného displeje pro vaše potřeby závisí především na vašich vlastních preferencích. Větší displej možná budete chtít, pokud chcete sledovat filmy nebo hrát videohry nebo to vyžaduje vaše práce. Některé levnější značky notebooků na trhu mají stále displeje s nízkým rozlišením 1366 x 768, ale lepší modely mají obvykle alespoň 1920 x 1080, známé také jako full HD nebo 1080p.
 • Grafický čip: Pokud nehrajete počítačové hry, nevytváříte 3D objekty nebo neprovádíte úpravy videa ve vysokém rozlišení, bude se hodit integrovaný grafický čip (který sdílí systémovou paměť), zejména nejnovější grafika Intel Iris Xe. Pokud však máte některou z výše uvedených potřeb, je nezbytný samostatný grafický procesor od společnosti Nvidia nebo AMD.

Kromě výše uvedených specifikací existují další specifikace, které je třeba vzít v úvahu při výběru notebooku, jako je design, rozpočet a příslušenství. Než se podíváte na estetiku, vyberte si takový, který bude vyhovovat vašim potřebám a životnímu stylu, abyste se ujistili, že ho budete mít po mnoho let.

Komerční sdělení.