Další informace ze svazku přísně utajovaných dokumentů Pentagonu, které unikly na internet, potvrzují to, co se v mnoha případech již tušilo, ale zůstalo neprokázáno. (Foto: Twitter)

„Ukrajinští agenti v rozporu s přáním USA a Západu prováděli útoky bezpilotními letouny uvnitř Běloruska a Ruska a představitelé Kyjeva zvažovali další cíle mimo Ukrajinu, jak vyplývá z dávky uniklých amerických dokumentů, které zřejmě odhalují tajemství národní bezpečnosti,“ píše NBC po analýze dávky 50 dokumentů, které má k dispozici.

Dva dokumenty podle všeho ukazují, že Ukrajina zahajuje operace uvnitř jiných zemí, ačkoli některé spojenecké země uvedly, že jakékoli takové akce by je mohly přimět k přehodnocení jejich pokračující podpory Kyjevu,“ pokračuje NBC.

Zejména ještě na přelomu února a března Rusko zaznamenalo několik případů narušení svého vzdušného prostoru roji bezpilotních letounů trvajících několik dní. Jejich cílem bylo ropné zařízení, letecké základny a také civilní infrastruktura v různých městech, vesnicích a vojenských oblastech.

Kromě toho v průběhu posledních měsíců docházelo k polopravidelným útokům dronů v ruské Belgorodské oblasti. Ruské ministerstvo obrany například o jednom útoku na konci února uvedlo: „Kyjevský režim se pokusil použít bezpilotní letadla k útoku na civilní infrastrukturu v Krasnodarském kraji a v Adygejské republice.“

O jednom z drzejších přeshraničních sabotážních incidentů se tehdy široce informovalo a jeho výsledkem bylo poškození velkého ruského špionážního letounu zaparkovaného na letecké základně Machulišče v Minské oblasti v Bělorusku. Základnou otřásl velký výbuch. Tehdy se předpokládalo, že proukrajinští běloruscí opoziční agenti údajně použili k cílenému útoku na stojící pozorovací letoun A-50 malý dron s výbušninou.

O této epizodě se zmiňuje internetová sbírka uniklých dokumentů, jak popisuje NBC ve své úterní reportáži:

Jeden z dokumentů označený jako „Přísně tajné“ zaznamenává dva samostatné útoky údajně zorganizované Kyjevem, které podle všeho minimálně poškodily dva ruské cíle mimo Ukrajinu: vojenské letiště u běloruského Minsku a kompresorovou stanici na předměstí Moskvy.

V prvním případě úředníci ukrajinské bezpečnostní služby, hlavní kyjevské zpravodajské agentury, podle dokumentu vyhodnotili, že jejich agenti v Bělorusku neuposlechli rozkaz a 26. února zaútočili na ruské pozorovací letadlo na běloruském letišti.

V dokumentu se tvrdí, že agenti použili bezpilotní kvadrokoptéru a způsobili „drobné škody“ na letadle RUS A-5OU, které ruský státní výrobce zbraní Rostec nazývá „létajícím radarem“ schopným fungovat jako mobilní velitelské centrum.

V důsledku tohoto útoku prezident Lukašenko varoval, že by mohl vyslat své vojáky na Ukrajinu, pokud bude běloruské území nadále přímo ohroženo.

Incident se sabotáží také přiměl Bělorusko k hněvivému výpadu vůči Washingtonu a vzhledem k rétorice obecně zvýšil potenciál širší války:

O týden později Lukašenko podle státní tiskové agentury Belta prohlásil, že útok zorganizoval „terorista“ vycvičený Washingtonem a Kyjevem a že „více než 20 kompliců, kteří se nacházejí v Bělorusku, bylo zadrženo. Zbytek se skrývá.“

„Pokud si myslíte, že když shodíte tuto výzvu, zatáhnete nás zítra do války,“ uvedl Lukašenko v komentáři namířeném proti USA a Ukrajině, „mýlíte se.“

Pokud jde o uniklou zprávu Pentagonu, zajímavý je úhel pohledu na ukrajinské agenty, kteří jednají „v rozporu s přáním USA a Západu“. Je možné, že zahrnutí tohoto detailu do nyní uniklého dokumentu amerických zpravodajských služeb může být pokusem vnést do zpráv týkajících se sabotážních útoků jistou „věrohodnou popíratelnost“.

Stručně řečeno, i když Washington možná oficiálně odrazuje Ukrajince od takových riskantních útoků, může se také stát, že Pentagon je v tichosti ochoten přihlížet, když k nim dojde. Důležité pro rozhodující činitele Bidenovy administrativy je distancovat se od drzejších a kontroverznějších ukrajinských taktik, zejména od operací ve stylu „špinavé války“, které by mohly NATO zatáhnout do přímého konfliktu s ruskými silami.

Zdroj: nbcnews.com