Během středeční návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve Varšavě – první od zahájení ruské invaze – vyzval Polsko, aby se postavilo do čela koalice, která vyšle ukrajinské armádě válečná letadla. (Foto: Twitter)

„Tak jako se vaše (polské) vedení osvědčilo v tankové koalici, věřím, že se projeví i v koalici letadel,“ řekl Zelenskyj a zároveň zdůraznil, že Polsko i Ukrajina mohou společně bránit celou Evropu.

„Polsko, s vámi, bok po boku, nastolíme v Evropě svobodu navždy. Tyranie prohraje v dějinách, až prohraje na Ukrajině,“ řekl Zelenskyj.

Naznačil, že nadšení pro ukrajinskou věc mezi západními podporovateli slábne, a dále řekl: „Protože je to bitva o svobodu a není možné ji vyhrát částečně.“

Zelenskyj naléhá na Polsko, aby se osmělilo v otázce stíhaček, protože dříve bylo úspěšné v lobbování u západních spojenců ohledně vyslání tanků. Washington se zatím brání zaslání žádaných stíhaček F-16, ale obecně podporuje Polsko při převodu stíhaček MiG-29 sovětské výroby.

Ale na příkladu tanků bylo Polsko první zemí, která přislíbila, že pošle Ukrajině tanky Leopard německé výroby. To zvýšilo tlak na německého kancléře Olafa Scholze a rozhýbalo míč, což nakonec vedlo k tomu, že Německo i USA schválily hlavní bojové tanky.

Prezident Biden mezitím „prozatím“ vyloučil vyslání stíhaček F-16 na Ukrajinu – převládá názor, že by to zbytečně eskalovalo konflikt a vedlo k přímému střetu mezi Ruskem a NATO.

Polský prezident Andrzej Duda nicméně oznámil připravenost darovat Ukrajině další stíhačky MiG-29 a rovněž posunul otázku členství v NATO s tím, že by měly být na stole „bezpečnostní záruky“.

Věřím, že se nám podaří získat záruky [pro Ukrajinu] jako předstupeň budoucího plného členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci,“ řekl Duda.

Duda oznámil, že Polsko je ochotno darovat Ukrajině další stíhací letouny MiG-29, zatímco Zelenskému bylo před jejich jednáním uděleno nejvyšší polské vyznamenání, Řád bílého orla.

Zdroj: scmp.com