Ukrajinský velvyslanec Vadym Prystaiko říká, že nebude jednat s Putinem z pozice slabosti, protože jediným „řešením je, že Rusové musí odejít“ z Ukrajiny. (Foto: Flickr)

Ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království včera prostřednictvím deníku Daily Express vyslal Rusku vzkaz naprostého vzdoru Vadym Prystaiko trvá na tom, že jeho krajané budou bojovat do posledního muže, než aby vstoupili do jakéhokoli vyjednávání z pozice slabosti. Ruské elitě poslal přímočarý a výrazně nediplomatický vzkaz, který se v přímém překladu nedá otisknout a který se nejlépe vyjadřuje slovy: „**** Off… please.“.

Byl skeptický ke zprávám, že by Ukrajina mohla být ochotna při mírových jednáních postoupit Krym, a trval na tom, že Rusko se musí nejprve odstranit z celého ukrajinského území.

Řekl: „Nemůžeme vyjednávat s lidmi, kteří přišli, zabili naše lidi a zničili náš národ. Pro nás je řešením to, že Rusové musí odejít z naší země. Takže musíme bojovat do posledního z nich nebo bohužel i do posledního z nás.

„Po skončení války musíme s Rusy koexistovat. Tady chceme jednat, protože na výsledku těchto rozhodnutí bude záviset život naší další generace. Současná generace bude muset bohužel bojovat.“

Hovořil o údajně 40tisícových „šturmových brigádách“, které se připravují na jarní ofenzívu proti Rusům.

Řekl: „Všichni jsme si vědomi, že se jedná o velkou výzvu: „Kdo říká, že v těchto brigádách je 40 000 mužů, rád bych zdůraznil, že jsme zmobilizovali milion mužů.

„Muži budou lépe vycvičeni, lépe vybaveni a budou pracovat s lepší inteligencí než Rudá armáda. Budou mnohem pružnější bojovou silou.

„Naše protiofenzíva by nás mohla dostat do vyšší pozice, v níž by případná jednání s Rusy byla úspěšnější.

„Svými činy a mnoha ztracenými životy jsme dokázali, že nevyjednáváme o míru za ruských podmínek, chceme, aby naše podmínky byly vyslyšeny.

„Naše podmínky jsou především docela jednoduché: odejděte z našich zemí.

„Nejjednodušší vzkaz Rusku je: „Jděte od nás pryč.“

„Na Ukrajině máme přísloví, které je mezi lidmi téměř všeobecné. Zní: „Jděte pryč, prosím.

“ Přízvuk je na slově prosím, ale to druhé slovo, které ve skutečnosti používáme, není na papír. Lepší překlad by ve skutečnosti byl „**** Off… please,“.

Pokračoval dále: „Už nechceme být součástí ruského projektu. Není pro nás atraktivní.

„Nemůžeme. Ve skutečnosti se průzkum mezi Ukrajinci ptal, zda bychom v případě jaderného útoku měli přestat bojovat, a 82 % odpovědělo, že ne, že budeme bojovat dál. Nemáme na výběr.

“ Mocnosti NATO odmítly přesně říci, jaká by byla jejich odveta, kdyby Putin použil jaderné zbraně, ale v podstatě řekly: „Vyzýváme vás“. Myslím, že to byla docela dobrá odpověď.“

Ukrajinské odhodlání bojovat dál tváří v tvář narůstajícím ztrátám vyniklo, když byl pan Prystaiko dotázán, kolik ukrajinských vojáků a civilistů ve válce zahynulo.

Viditelně zarmoucený při této myšlence odpověděl: „Naší politikou od počátku bylo nemluvit o našich ztrátách.

„Až válka skončí, přiznáme to. Myslím, že to bude strašné číslo. Ale v tom se opět lišíme od Rusů. Každý ukrajinský život je pro nás cenný.“

„Ruské elitě je zřejmě jedno, kolik jejich vojáků zahynulo.“ A co se týče počtu mrtvých?

Zdroj: express.co.uk