NATO se v červnu chystá uspořádat své dosud největší letecké cvičení, známé pod názvem Air Defender, kterého se zúčastní 220 letadel a 10 000 příslušníků z 24 zemí. (Foto: Flickr)

Součástí cvičení bude masivní nasazení letounů americké Národní letecké gardy, která je pověřena obranou vlasti, ale podle serveru Defense One také udržuje jednotky pro „rychlou mobilizaci během války“.

Cvičení bude znamenat největší nasazení amerických vzdušných sil v Evropě na cvičeních NATO od založení aliance v roce 1949.

Cílem cvičení je simulovat, co by USA musely dělat, kdyby se válka na Ukrajině rozšířila na území NATO.

„Nyní jde o rychlé sestavení aliance s věrohodnými silami, abychom se ujistili, že pokud se Rusko někdy postaví na hranice NATO, že jsme připraveni vyrazit,“ řekl generálporučík Michael Loh, šéf Národní letecké gardy. „Budeme bránit každý centimetr.“

Cvičení se bude konat od 12. do 23. června a bude se rozprostírat od Islandu po Rumunsko, přičemž většina letů se uskuteční nad Německem a Severním mořem.

Masivní ukázka síly je jasným vzkazem Rusku a přichází v době, kdy USA a NATO stupňují podporu své zástupné války proti Moskvě na Ukrajině.

Cvičení se zúčastní i Finsko, které v úterý formálně vstoupilo do NATO. Přijetím Finska NATO více než zdvojnásobilo své území na hranicích s Ruskem, tedy v regionu, který bude nyní nevyhnutelně dále militarizován.

Zdroj: defenseone.com