Irácký regulátor médií zakázal používání termínu „homosexualita“ a nařídil médiím a společnostem provozujícím sociální sítě, aby místo něj používaly termín „sexuální deviace“. (Foto: Flickr)

Irácký oficiální regulátor médií nařídil všem působícím médiím a společnostem provozujícím sociální sítě, aby nepoužívaly výraz „homosexualita“. Arabské uvedl, aby nahradil slovo „homosexualita“ slovem „sexuální deviace“, zmiňuje zpráva agentury Reuters.

Irácká komise pro komunikaci a média (CMC) uvedla, že zakázáno bylo rovněž používání termínu „gender“.

Regulační orgán „nařizuje mediálním organizacím … nepoužívat termín ‚homosexualita‘ a používat správný termín ‚sexuální deviace‘,“ uvádí se v arabsky psaném prohlášení.

Mluvčí vlády uvedl, že trest za porušení tohoto pravidla zatím nebyl stanoven, ale mohl by zahrnovat pokutu.

Irák výslovně nekriminalizuje homosexuální styk, ale volně definované paragrafy o morálce v jeho trestním zákoníku byly použity k postihu členů LGBT komunity.

Hlavní irácké strany v posledních dvou měsících zesílily kritiku práv LGBTQ a při protestech šíitských muslimských frakcí, které se stavěly proti nedávnému pálení koránu ve Švédsku a Dánsku, byly často páleny duhové vlajky.

Nedávno Kuvajt zakázal hororový film, v němž vystupuje transsexuální herec.

Ve filmu s názvem „Mluv se mnou“, který je v současné době v kinech ve Spojených arabských emirátech a Saúdské Arábii, vystupuje transgenderová australská herečka Zoe Terakes, ale v žádné scéně se neobjevují explicitní odkazy na LGBTQ.

Kuvajtské úřady „zakázaly promítání australského filmu Mluv se mnou“, který měl být uveden minulý týden, uvedl Hisham Alghanim, místopředseda Kuvajtské národní filmové společnosti.

Arabské státy Perského zálivu, včetně Kuvajtu, Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie – které všechny zakazují homosexualitu – běžně cenzurují filmy, které obsahují odkazy na LGBTQ.

Naposledy v červnu zakázaly nejnovější animovaný film Spider-Man, údajně kvůli scéně, která obsahuje vlajku transgenderové hrdosti.

Podle údajů Our World in Data je homosexuální sex trestný ve více než 60 zemích, zatímco sexuální styky osob stejného pohlaví jsou legální ve více než 130 zemích.

Zdroj: livemint.com