Na Islandu na ledovci Eyafjallajökull na jihu ostrova se objevily fragmenty bombardéru B-17 Flying Fortress, který havaroval před 76 lety, oznámil 23. září tabloid The Daily Mail. (Foto: @gummigunnars/Newsflash)

Ve zprávě se uvádí, že 16. září roku 1944 americký bombardér, který letěl do Anglie po dotankování na islandském letišti Keflavík, narazil do ledovce kvůli špatným povětrnostním podmínkám.

Letadlo přistálo na měkký sníh, jedno křídlo se utrhlo, motory se vznítily, ale všech 10 členů posádky zůstalo naživu.

Úlomky letadla postupně zamrzly do ledovce Eyafjallajökull. Po desetiletích ale letadlo rozmrzlo v důsledku oteplení.

Teď pokládají místní obyvatelé místo havárie za pamětihodnost a odmítají z ledovce odklidit úlomky. 

Na začátku srpna letadlo společnosti Air India s cestujícími na palubě sklouzlo z přistávací dráhy ve městě Kóžikkót v indickém státě Kérala. Kokpit a přední část letadla jsou zcela zničeny a trosky jsou rozptýleny na přistávací dráze i za ní.

Na indickém ministerstvu civilního letectví upřesnili, že letadlo letělo z Dubaje a na palubě se nacházelo 174 cestujících, včetně 10 dětí, dva piloti a pět členů posádky.

V důsledku incidentu zahynulo více než čtrnáct lidí, včetně jednoho z pilotů, a více než 120 bylo zraněno během tvrdého přistání letadla Air India Express v indickém městě Kóžikkót, stát Kérala.

Na místo havárie bylo vysláno 24 sanitek. Záchranná operace pokračovala na přistávací dráze – hasiči polévali vodou trup letadla. Jeho dveře zůstaly otevřené, záchranáři jimi vynášeli zraněné.

Kabina a přední část letadla byly zcela zničeny a trosky byly rozptýleny na vzletové a přistávací dráze i za ní.

Zdroj:  dailymail.co.uk