Novak Djokovič je další den v nejistotě kvůli vyšetřování, zda lhal v přihlášce do soutěže. (Foto: Flickr)

Světová tenisová jednička Novak Djokovič je vyšetřován kvůli tvrzení, že lhal ve vstupním formuláři, když se snažil dostat do Austrálie před Australian Open.

Australská pohraniční služba vyšetřuje Novaka Djokoviče poté, co se objevily obavy, že před odletem do Austrálie nesprávně prohlásil, že necestoval a dva týdny necestuje.

V nejnovějším zvratu probíhající ságy se objevily příspěvky na sociálních sítích, které podle všeho ukazují, že Djokovič byl na Štědrý den v Bělehradě, než 4. ledna odletěl ze Španělska dolů pod zem.

Světová jednička v pondělí senzačně vyhrála odvolání proti australské vládě poté, co mu minulý čtvrtek zrušila vízum.

Djokovič argumentoval tím, že má výjimku z očkování, která mu umožňuje hrát na Australian Open, ale výjimku mu podepsaly pouze Tennis Australia a viktoriánská vláda, nikoli federální vláda.

V dokumentech předložených federálnímu obvodnímu soudu Djokovič uvedl, že před cestou do Melbourne ze Španělska přes Dubaj 4. ledna pověřil svého agenta, aby toto prohlášení předložil.

V rozhovoru s úředníky pohraniční stráže 6. ledna Djokovič potvrdil, že prohlášení vyplnil jeho agent v souladu s jeho zdravotní výjimkou schválenou Tennis Australia.

Z příspěvku portugalského tenisového reportéra Josého Morgada na Twitteru se zdá, že Djokovič byl o Vánocích v Bělehradě a pózoval s házenkářskou hvězdou Petarem Djordjičem.

Hawkeův mluvčí uvedl, že ministr stále zvažuje, zda využije své pravomoci a zruší Djokovičovi vízum: „V souladu s řádným postupem ministr Hawke tuto záležitost důkladně zváží.“

ATP vydala prohlášení, v němž vyjádřila politování nad touto kontroverzí, a oznámila, že 97 % hráčů z první stovky žebříčku je očkováno – čímž se Djokovič dostal do výrazné menšiny.

„Komplikace v posledních dnech související se vstupem hráčů do Austrálie… zdůraznily potřebu jasnějšího pochopení, komunikace a uplatňování pravidel,“ uvedla ATP v prohlášení.

Zdroj: mirror.co.uk