Polsko by mělo zvážit získání jaderných zbraní, prohlásil v rozhovoru Jarosław Kaczyński, místopředseda polské vlády a předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS). (Foto: Flickr)

„Jako občan mohu říci, že bych si přál, aby Polsko mělo jaderné zbraně. Jako odpovědný politik však musím zhodnotit, že tato myšlenka je nereálná,“ přiznal.

V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu Kaczyński podotkl, že pokud bude ukrajinská armáda i nadále tak efektivní jako dosud, pak může být Kreml donucen uzavřít mír, což bude kompromis, který bude daleko od toho, co Rusové očekávali.

„To by mohlo v Moskvě nastartovat určitý proces změn, i když neexistuje žádná záruka, že by byl prospěšný; červené koberce pro Západ a návrat k něčemu, co se podobá „gorbačovománii“, není vyloučen. Přesto Gorbačov změnil globální situaci způsobem, který nezamýšlel. Na základě toho přicházíme s těmito optimistickými scénáři,“ řekl Kaczyński.

Polský vicepremiér dodal, že Rusko na Ukrajině utrpělo těžké ztráty, a to i ve svém vrchním velení. To podle něj dokazuje, že současná situace nemá zřejmé řešení.

„Rusové se připravují na novou ofenzívu. Přivádějí armády z různých částí světa, ale nikdo není schopen říci, zda tyto síly na frontě něco změní,“ řekl.

Kaczyński poznamenal, že je obtížné diagnostikovat skutečný stav ukrajinské armády.

Prohlásil, že „tato genocida nebude mít rychlý konec“, zejména proto, že se nesetkala s odpovídající reakcí ze strany světa.

Místopředseda vlády prohlásil, že je třeba zvýšit sankce a udeřit proti tomu, co Moskvu skutečně poškodí – proti její ropě a přístavům.

„Západ však musí chtít zasáhnout Rusko vážně. Takové sankce by zafungovaly velmi rychle. Ne ze dne na den, ale dostatečně rychle. Nicméně Německo tuto otázku nadále vetuje,“ prohlásil.

Zdroj: rmx.news