Ruské ministerstvo financí se v úterý možná vyhnulo technické platební neschopnosti, když poslalo 649,2 milionu dolarů v rublech na úhradu splátek dluhopisů poté, co mu americké ministerstvo financí v pondělí zakázalo provádět dolarové platby dluhu z účtů u amerických finančních institucí. (Foto: Flickr)

Ministerstvo uvedlo, že zahraniční banky odmítly platby dolarových dluhopisů s dubnovou splatností i kupony z dluhopisů, které jsou splatné v dubnu 2042, a Rusku tak nezbylo než poslat rubly do Národního depozitáře zúčtování. Podle představitelů ministerstva se Rusko „domnívá, že své závazky splnilo v plném rozsahu“.

Přitom ani jeden z dluhopisů podle agentury Bloomberg neumožňuje Rusku možnost platit v rublech, což mezi investory vyvolává obavy, že by po uplynutí 30denní odkladné lhůty mohlo být vyhlášeno technické selhání.

„Otázka nesplácení je ošemetná,“ řekl Abdul Kadir Hussain, vedoucí oddělení správy aktiv s pevným výnosem v dubajské společnosti Arqaam Capital. „Rusko může tvrdit, že jsme ochotni zaplatit, že máme peníze na zaplacení, ale banky nás nenechají zaplatit. Nejsem si jistý, jak by se s tím vypořádaly soudy.“

Začátkem letošního roku ratingové společnosti S&P Global a Fitch uvedly, že by Rusko považovaly za zemi v selhání, pokud by uspokojilo platby za dluhopisy v jiné měně, než bylo dohodnuto, což vedlo investory k tomu, aby se na úvěrových swapech napakovali a přečetli si drobné písmo na kontraktech v hodnotě přibližně 40 miliard dolarů.

Ruské swapy selhání signalizují, že se blíží výplata 40 miliard dolarů.

Úvěrové swapy na ochranu vládních dluhopisů v hodnotě 10 milionů dolarů na jeden rok byly podle středečních účastníků trhu kótovány až na 7 milionů dolarů předem a 100 000 dolarů ročně. To znamená přibližně 87% pravděpodobnost selhání. -Bloomberg

Rusko naposledy nesplácelo svůj rublový dluh v roce 1998, dva roky před nástupem Vladimira Putina k moci.

Jeden ze zasvěcených pracovníků amerického ministerstva financí pro Business uvedl, že držitelé dluhopisů mohou stále dostat zaplaceno, pokud Rusko najde způsob, jak posílat dolary bez použití imobilizovaných prostředků na amerických účtech – nicméně z oznámení ruského ministerstva financí vyplývá, že jiné možnosti zkoumat nebude a bude pokračovat v placení v rublech.

Zdroj: zerohedge.com