Polsko si v pátek předvolalo francouzského velvyslance kvůli výroku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že polský premiér Mateusz Morawiecki je „krajně pravicový antisemita, který zakazuje LGBT“, který pronesl v reakci na Morawieckého kritiku Macronových opakovaných rozhovorů s Vladimirem Putinem, které přirovnal k jednání s Adolfem Hitlerem. (Foto: Flickr)

Francouzský prezident Emmanuel Macron označil polského premiéra Mateusze Morawieckého za „krajně pravicového antisemitu, který zakazuje LGBT lidi“ poté, co byl kritizován za své rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, informuje zpravodajský server BBC News.

Pan Morawiecki přirovnal Macronovo úsilí k jednání s Hitlerem.

Francouzský prezident vede s Putinem pravidelné rozhovory od začátku konfliktu na Ukrajině.

V pátek si Polsko předvolalo francouzského velvyslance kvůli Macronovým komentářům, které pronesl pro francouzské noviny.

„Kolikrát jste jednal s Putinem a čeho jste dosáhl?“ zeptal se Macron. Pan Morawiecki se vyjádřil v pondělí.

Pan Macron v rozhovoru pro list Le Parisien jednání obhajoval.

„Je mou povinností s ním mluvit, potřebujeme to. Nepřestanu to dělat, to nám umožňuje účastnit se jednání,“ řekl.

„Tím, že budeme mluvit s ním a s [ukrajinským] prezidentem Zelenským, můžeme pomoci při vyjednávání. V určitém okamžiku dojde k příměří a bude třeba vybudovat mír. To se neobejde bez garanta, Francie je odhodlána být jedním z těchto garantů.“

Není jasné, proč Macron obvinil Morawieckého z antisemitismu, ačkoli polská vláda čelí mezinárodní kritice za zákony, které ztěžují Židům získat zpět majetek ztracený během druhé světové války a po ní, a také za zákon, podle kterého je spojování polského národa s nacistickými zločiny trestným činem.

Zdroj: mediapart.fr