Kyjev, Ukrajina – Rusku do konce jara dojdou „vojenské nástroje“ k dosažení válečných cílů na Ukrajině, předpověděl v rozhovoru pro USA TODAY nejvyšší představitel ukrajinské vojenské rozvědky. (Foto: VOA)

Předpověď generálmajora Kyryla Budanova přichází uprostřed značné nejistoty ohledně toho, jak bude vypadat další fáze války, která přechází do svého druhého roku. Ukrajinští představitelé již několik týdnů signalizovali, že Rusko plánuje novou velkou ofenzívu, která by se měla konat u příležitosti ročního výročí invaze na Ukrajinu 24. února. Významná nová ofenzíva se zatím neuskutečnila.

„Rusko vyplýtvalo obrovské množství lidských zdrojů, výzbroje a materiálu. Jeho ekonomika a výroba nejsou schopny tyto ztráty pokrýt. Změnilo své vojenské velení. Pokud ruská armáda letos na jaře nedosáhne svých cílů, dojdou jí vojenské nástroje,“ řekl Budanov ve své přísně střežené, opevněné kyjevské kanceláři, kterou sdílí se dvěma domácími žábami, kanárky detekujícími jedovaté plyny a řadou munice.

Budanov dále předpověděl, že Ukrajina a Rusko svedou „rozhodující bitvu letos na jaře a tato bitva bude poslední před koncem této války“. Na podporu svých tvrzení neuvedl žádné konkrétní důkazy. A je důležité poznamenat, že Moskva a Kyjev vedou kromě bojů na bitevním poli také intenzivní informační válku. Někteří vojenští experti varovali, že obě strany musí být připraveny na dlouhý boj.

„Ruská invaze na Ukrajinu popřela mnohá očekávání, o předpovědích nemluvě. Přesto lze s jistotou říci alespoň tolik: Válka ještě zdaleka neskončila. Navzdory sílícím výzvám k diplomatickému urovnání není žádný takový průlom na obzoru. Rusko i Ukrajina nadále věří, že zvítězí, pokud budou pokračovat v boji. Z této slepé uličky nemůže vyjít žádný prostředník,“ uvedli minulý týden, rok po ruské invazi na Ukrajinu, ve společném prohlášení Rajan Menon a Benjamin H. Friedman z washingtonského think tanku Defense Priorities.

Zdroj: voanews.com