Originální záznamy videopřenosu z prvních kroků člověka na Měsíci se doposud nenašly. NASA se po několikaletém pátrání domnívá, že nedopatřením došlo k jejich smazání. (Foto: Dailly Express)

Naštěstí se zachovaly alespoň konvertované záznamy televizí, které posloužily jako podklad k dosud nejjasnějším záběrům z mise Apollo 11.

Kazety s původním – nezkresleným – vysíláním Apolla 11 jsou nejspíše navždy ztracené, respektive přepsané.

Psychotiskovka Apolla 11

Jedná se pouze o můj pocit, ale člověk by od hrdinů, kteří se právě jako první v historii vrátili z Měsíce, očekával trochu nadšení, americký úsměv pro začátek. Ne moc, ale alespoň krapet! Obzvláště když jde o Američany, kteří ve srovnání s námi a Evropany obecně, jsou ve svých projevech často až nepřirozeně emotivní.

Obyčejná nervozita, nebo strach ze šlápnutí vedle?

Únava? Nezvyk běžně promlouvat k takovému publiku, k médiím a vlastně k celému světu? Ano, to všechno jsou pochopitelné argumenty, ale…

…tady vidíme tři z největších kosmonautů historie: Buzze Aldrina, Neila Armstronga a Michaela Collinse (na videích při pohledu zleva) jako tři nervózní muže, z nichž stres (nebo snad obavy, strach?) takřka srší.

Podívejte se prvních několik minut, případně stačí namátkou projít několik momentů (celá tiskovka trvá asi hodinu a půl). Připomínají mi mě a mé kamarády, když jsme se nenaučení nervózně ošívali na židlích, v rukách žmoulali propisky a nervózně hovořili během zkoušek na vysoké škole.