Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg považuje za nemožné vrátit se k dřívějším vztahům s Ruskem po jeho plnohodnotné invazi na Ukrajinu. (Foto: Flickr)

„Na konci studené války mnozí z nás v této místnosti věřili, že můžeme s Ruskem vybudovat lepší vztahy. Včetně mě. A stále věřím, že to bylo správné. Využít historický okamžik k vybudování lepší bezpečnosti v Evropě společně s Ruskem,“ řekl Stoltenberg v úterý na summitu severoevropských zemí SAMAK v Helsinkách.

Poznamenal, že místo toho se ruský prezident Vladimir Putin „rozhodl odejít od spolupráce a dialogu, zanechal za sebou stopu porušených slibů, rozbil základní principy globální bezpečnosti, napadl sousední země a pokusil se podkopat naše vlastní demokracie“.

Jako příklad uvedl generální tajemník Aliance rozhodnutí Moskvy pozastavit platnost nové smlouvy START omezující jaderné zbraně, což je nejnovější příklad nerespektování mezinárodních norem ze strany Moskvy.

„Musíme si uvědomit, že konec této války nebude znamenat návrat k normálu ve vztazích s Ruskem. Není cesty zpět,“ zdůraznil Stoltenberg.

Již dříve generální tajemník NATO varoval, že Aliance by měla být připravena na novou éru konfrontace s Ruskem, která by mohla trvat dlouho.

Tehdy uvedl, že NATO „se bude vždy zabývat tím, kde jsou příležitosti znovu vstoupit do situace, kdy je prostor pro lepší vztahy, ale při současném chování ruského režimu, režimu v Moskvě, to není možné“.

Zdroj: eurointegration.com.ua