Italský úřad pro ochranu osobních údajů dočasně zakázal službu ChatGPT společnosti OpenAI kvůli údajnému porušování soukromí. (Foto: Flickr)

Zákaz zůstane v platnosti, dokud společnost OpenAI nebude dodržovat zákony Evropské unie o ochraně osobních údajů.

Italský národní úřad pro ochranu osobních údajů ve svém prohlášení uvedl, že ChatGPT porušil obecné nařízení EU o ochraně osobních údajů (GDPR) několika způsoby, včetně nezákonného zpracování údajů lidí a nezabránění přístupu nezletilých k chatbotu AI.

Italský regulátor ochrany osobních údajů upozornil společnost OpenAI, že má 20 dní na to, aby na příkaz reagovala, jinak jí hrozí pokuta:

Společnost OpenAI, která nemá v Unii pobočku, ale určila svého zástupce v Evropském hospodářském prostoru, musí do 20 dnů sdělit opatření přijatá k provedení toho, co požaduje garant, pod hrozbou pokuty až do výše 20 milionů eur nebo až 4 % ročního celosvětového obratu.

Výzvy k pozastavení nových ChatGPT-4 přibývají každým dnem. Ve čtvrtek podala organizace Center for Artificial Intelligence and Digital Policy zabývající se technologickou etikou stížnost k Federální obchodní komisi, v níž tvrdí, že nový chatbot porušuje federální zákon na ochranu spotřebitele, a požádala o zastavení budoucího uvolňování chatbotů pro veřejnost.

Stížnost FTC přichází několik dní poté, co Elon Musk, Steve Wozniak, průkopník umělé inteligence Yoshua Bengio a další podepsali otevřený dopis vyzývající k šestiměsíčnímu pozastavení vydávání nových chatbotů s umělou inteligencí výkonnějších než ChatGPT-4.

V době psaní tohoto článku jsme stále měli přístup k ChatGPT pomocí sítě VPN, která směrovala provoz přes italské Miláno.

Oznámení z Itálie přichází několik dní poté, co varovala evropská policejní agentura Europol: „zločinci mohou zneužít velké jazykové modely (LLM), jako je ChatGPT.“

Zdá se, že probíhá celosvětový zásah proti chatbotům s umělou inteligencí.

Zdroj: garanteprivacy.it