Slovenský ministr zahraničí Rastislav Kačer ostře kritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána za to, že odmítá pomoci Ukrajině, která se již téměř rok brání plnohodnotné vojenské agresi ze strany Ruska, a že nahrává ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi. (Foto: Facebook)

Kacer na toto téma zveřejnil v pondělí 20. února na své facebookové stránce poměrně obsáhlý příspěvek.

Svůj vzkaz začal tím, že Evropská unie je jednotná v tom, že chce Ukrajině pomoci. Jedinou zemí, která téměř rok po ruské invazi zůstává stranou, je Maďarsko.

Kacer připomněl, že Orbán den předtím prohlásil, že plnohodnotná válka Ruska proti Ukrajině se Evropské unie netýká.

„Na Ukrajině se neválčí mezi armádami dobra a zla, ale mezi armádami dvou slovanských zemí, které vedou válku, zatím omezenou v čase a prostoru… Evropa se chystá na válku, balancuje na tenké hranici a ve skutečnosti je již ve stavu nepřímé války s Ruskem,“ řekl Orbán v neděli 19. února.

Šéf slovenského zahraničněpolitického resortu označil Orbánova slova za „opovrženíhodná„.

„Jak nechutné. Jaká hanba. Jak nekřesťanské. Svatý Martin z Tours (narozený v dnešním Maďarsku) by se za takové křesťany hanbou propadl,“ napsal Kacer.

S Orbánem souhlasí pouze v jedné věci – dodávky zbraní na Ukrajinu prodlužují konflikt.

„Největším dodavatelem zbraní na Ukrajinu je Rusko. Nejprve jim dodávalo „zelené mužíčky“. Nebyli to Rusové, a pokud ano, byli na Ukrajině jen na dovolené. Už rok otevřeně útočí a dodávají zbraně na Ukrajinu. Dokonce i s vojáky. Jakmile Rusové přestanou dodávat zbraně na Ukrajinu, sbalí se a půjdou domů, pak ostatní přestanou Kyjev vojensky podporovat a nastane mír. Všechno je velmi jednoduché,“ řekl Kacer.

Dodal, že na Slovensku se na Putinovu obranu kromě tradičních gardistů a neonacistů postavil i bývalý premiér země Robert Fico, který stál třikrát v čele vlády.

Podle něj chce Fico se Slovenskem udělat totéž, co Orbán s Maďarskem.

Kacer dodal, že „Putinova koalice“ na Slovensku sílí. Ministr zahraničí je poslal do Moskvy, aby jednali o míru.

„Tyto řádky píšu ve vlaku z Bruselu do Londýna. Slovensko bylo součástí Západu v letech 1000-40 (40 let existence socialistického Československa, – pozn. red.). Dnes – EU a NATO. Jsme součástí vyspělého světa. Nechci, abychom se „chovali jako Orbán“, a samozřejmě jsme nebyli na straně Putina. To by byl náš pád… Pro Putinovy kolaboranty a zejména pro ty naše v Karpatské kotlině a Felvidéku (maďarský název Slovenska, – pozn. red.), pro všechny, kteří chtějí mír za cenu zničení Ukrajiny, mám jen jeden vzkaz: F*** you,“ shrnul Kacer.

Připomeňme, že Maďarsko je jedinou zemí Evropské unie, která pravidelně „klade klacky pod nohy“ procesu uvalování sankcí na Rusko.

Maďarské úřady rovněž odmítají poskytnout Ukrajině vojenskou pomoc, kterou potřebuje, aby se mohla bránit ruské agresi.

Kromě toho maďarští představitelé opakovaně vydávají prohlášení namířená proti Ukrajině a na podporu Ruska.

Snímek obrazovky ze stránky ministra zahraničních věcí Slovenska na Facebooku.

Jak již dříve informovala Ukrajinská tisková agentura, 31. ledna se Maďarsko a Rakousko dohodly, že nebudou dodávat zbraně Ukrajině.

Psali jsme také, že Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny protestovalo u velvyslance Maďarska po prohlášení premiéra Viktora Orbána, který přirovnal Ukrajinu k Afghánistánu.

Zdroj: ukranews.com