Americké zbraně poskytnuté Ukrajině byly na bojišti ukořistěny Ruskem, řekl v úterý Kongresu vysoký představitel ministerstva obrany. (Foto:

Za poslední rok poskytl Washington Kyjevu vojenskou pomoc v hodnotě téměř 45 miliard dolarů.

Náměstek ministra obrany pro politiku Colin Kahl prohlásil, že Moskva ukořistila americké zbraně a prodává je na černém trhu. „Podle našeho odhadu, pokud byly některé z těchto systémů odkloněny, bylo to Rusy, kteří se zmocnili věcí na bojišti, což se vždy stává,“ řekl.

Poté, co ruské síly před necelým rokem vtrhly na Ukrajinu, začala administrativa Joea Bidena poskytovat Kyjevu bezprecedentní transfery zbraní. Podle údajů The Kiel Institute for the World Economy poskytly USA Ukrajině od 24. ledna 2022 do 15. ledna 2023 vojenskou pomoc ve výši 44,3 miliardy dolarů.

Kahl dále tvrdil, že se neobjevily „žádné důkazy“, které by naznačovaly, že Kyjev je zodpovědný za to, že se zbraně dostaly na černý trh.

V prvních měsících války CNN uvedla, že USA chyběl dohled nad zbraněmi zasílanými na Ukrajinu. Jeden ze zdrojů v dubnu stanici řekl: „Krátkou dobu máme věrnost, ale když se dostane do mlhy války, máme téměř nulovou. Spadne to do velké černé díry a po krátké době o tom nemáte téměř žádný přehled“.

Tentýž měsíc Jonas Ohman, zakladatel a generální ředitel litevské organizace Blue-Yellow, která se setkává s frontovými jednotkami a dodává jim vojenskou pomoc na Ukrajině, řekl CBS News: „Všechny tyto věci jdou přes hranice a pak se něco stane, tak nějak 30 % z nich se dostane na místo určení.“

V květnu deník Washington Post uvedl, že Ukrajina je nechvalně známá prodejem zbraní na černém trhu. „Americká vláda si je dobře vědoma problémů, které tato země má s šířením zbraní, ačkoli neurčitě popisuje opatření, která přijímá,“ napsal list.

Kahla konfrontoval kongresman Matt Gaetz kvůli zbraním, které skončily v rukou neonacistů. Gaetz citoval článek Global Times z roku 2018, který zjistil, že americké zbraně používá prapor Azov, neonacistická milice, která byla začleněna do ukrajinské národní gardy. Kahl Gaetzovu otázku odmítl tvrzením, že jde o „pekingskou propagandu“.

Prapor Azov byl vyfotografován s protitankovými zbraněmi západní výroby. V březnu NEXTA na Twitteru napsala: „Do Charkova dorazila zásilka granátometů NLAW a instruktorů ze zemí #NATO. Pluk Azov se jako první seznámil s novými zbraněmi“. Příspěvek obsahoval fotografie ukrajinských vojáků s nacistickými nášivkami na uniformách.

V červenci Stimsonovo centrum – americká organizace – varovalo, že americké zbraně mohou proudit k „zapřisáhlým neonacistům“. „[Role praporu Azov] v klíčových ukrajinských divadlech vytváří riziko, že by zbraně mohly být v rozporu s americkými zákony přesměrovány k jednotkám Azov,“ uvedla zpráva.

Kahl tvrdil, že Ukrajina zbraně sleduje pomocí skenerů poskytnutých Washingtonem a údaje jsou předávány americkým úředníkům na velvyslanectví v Kyjevě. Dodal, že úředníci dokončují některé kontroly mimo ambasádu.

Kromě toho Kahl hovořil o strategii Bílého domu pro jeho zástupnou válku na Ukrajině. Uvedl, že ministerstvo obrany nevěří, že ruské síly v nadcházejících měsících dosáhnou významných územních zisků. „V příštích týdnech a měsících můžete být svědky toho, že dojde k výměně malých částí území.“ V Kongresu řekl: „Nemyslím si, že existuje něco, co by naznačovalo, že by Rusové mohli kdykoli v příštím roce převálcovat Ukrajinu a dosáhnout významných územních zisků.“

Vysvětlil, že Bidenova administrativa je odhodlána vyzbrojit Ukrajinu, ačkoli časový plán pro poskytnutí stíhaček je nejméně rok a půl. Kahl dodal, že cena za poskytnutí stíhaček F-16 Kyjevu činí 11 miliard dolarů a stíhačky nepatří mezi „tři hlavní priority“ Ukrajiny.

Zdroj: libertarianinstitute.org