Zpravodajové mainstreamových médií velkých amerických stanic jen zřídkakdy, pokud vůbec, podávají reportáže z Krymu a rozhodně se nepřibližují k Ruskem ovládanému území na východě Ukrajiny. (Foto: NBC News / Twitter)

Tento týden se však hlavní mezinárodní zpravodaj NBC News Keir Simmons vydal do Sevastopolu, který je obklopen významnou ruskou vojenskou přítomností, vzhledem k tomu, že je domovem Černomořské flotily ruského námořnictva, a v živém vstupu přiznal, že není vůbec reálné, aby Zelenskyj a ukrajinské síly někdy doufali v dobytí Krymu.

A to zejména proto, že „tamní lidé… se považují za Rusy“. Simmons poznamenal, že „toto je nejbližší setkání, které se za mnoho a mnoho let podařilo nějakému americkému zpravodajskému štábu dostat k ruské Černomořské flotile“. Vysvětlil, že „Vladimir Putin bude odhodlán tento přístav bránit – aby mu ho nevzali – může udělat v podstatě cokoli, aby se toho pokusil dosáhnout“.

„Je to velmi, velmi nebezpečná patová situace… je těžké si představit, jak kvůli tomu dosáhnout jednání. Vojsko je úplně všude, je to vojenské město,“ pokračoval, než řekl…

„Když například Victoria Nulandová mluví o tom, že přinejmenším chceme (USA), aby byl Krym demilitarizován, tak se přistihnu, že tam stojím a říkám si, jak se to proboha děje?“ dodal.

Ukrajinští představitelé a prokyjevští mediální odborníci jsou prý tímto segmentem rozhořčeni, vzhledem k tomu, že se v něm opakovaně a neomaleně odkazuje na to, že se Krymčané považují za Rusy. Dokonce i samostatný zápis podaný o několik dní dříve zevnitř Krymu a zveřejněný na webových stránkách NBC obsahoval následující:

Podle Kyjeva, jeho západních spojenců a OSN to není Rusko. V roce 2014 jej anektoval Kreml, přičemž OSN vyzvala Rusko, aby se vrátilo do svých „mezinárodně uznaných hranic“. A po širší invazi Moskvy zahájené před rokem prezident Volodymyr Zelenskyj slíbil, že si Ukrajina Krym vezme zpět.

Třiasedmdesátiletá Praskovja Baranová však mluví rusky, cítí se být Ruskou a žije zde.

Nyní se reportér objevil na „seznamu zabitých“ ukrajinskou vládou spolu s několika dalšími občany USA, novináři, duchovními a dokonce i dětmi.

Zdroj: nbcnews.com