Maďarská média hýří rozhořčenými reakcemi poté, co deník The Washington Post zveřejnil informaci, že Ukrajina plánuje vyhodit do povětří ropovod Družba, kterým se přepravuje ropa z Ruska do Maďarska. (Foto: Flickr)

Podle uniklých dokumentů navrhl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na únorovém setkání s místopředsedkyní vlády Julií Svyrydenko, aby Ukrajina vyhodila ropovod do povětří a vyřadila tak z provozu tu část maďarské energetické infrastruktury, která je závislá na ruské ropě.

Mluvčí vlády Zoltán Kovács reagoval na Twitteru krátkou otázkou: „Jak je možné, že Ukrajina chystá spiknutí proti zemi NATO?“.

Maďarský bezpečnostní analytik Péter Tarjányi v příspěvku na Facebooku uvedl, že by to byl „velmi nepřátelský, chybný a hloupý krok“.

Dodal: „Chápu, že se Ukrajině nelíbí řada kroků a sdělení maďarské vlády, ale to neospravedlňuje takový plán nebo nápad.“

Tarjányi pak připomněl, že „na jedné straně Maďarsko v uplynulých 15 měsících pomohlo statisícům ukrajinských uprchlíků, a to navzdory všem rozdílným názorům. Musíme pochopit, že naše země posílala pomoc, léky A!!! nakonec hlasovala pro VŠECHNY sankce proti Rusku.“

Poté poukázal na to, že „kromě toho, a to není zanedbatelný FAKT, je Maďarsko členem NATO, takže takový plán nemá vůbec žádný smysl. Ze strany Ukrajiny jde o obrovský sebeklam a Kyjev to musí velmi rychle vysvětlit. Hlavní otázka zní: Proč si ukrajinský prezident myslel, že takový plán může být oprávněný????. Proč si myslel, že může riskovat podporu NATO tím, že zahájí takový útok? Čekám na další informace v této věci.“

Zatímco ruská invaze na Ukrajinu výrazně snížila dovoz ruské ropy do Evropské unie, podle údajů Eurostatu Maďarsko loni dovezlo z Ruska 4,8 milionu tun ropy, což je o 1,4 milionu více než v roce 2021.

Únik byl součástí souboru dokumentů vojenské rozvědky, které na serveru Discord zveřejnil 21letý Jack Teixeira, který sloužil jako letec v jednotce Národní gardy v Massachusetts. Teixeira byl kvůli úniku informací vzat do vazby a v případě odsouzení mu hrozí značný trest odnětí svobody.

Zdroj: mx.news