Slovenský portál Topky zveřejnil zprávu o cenách na Slovensku a porovnal je s dalšími členskými zeměmi EU a Visegrádské skupiny. Z ní vyplývá, že Slováci mají nejvyšší ceny. (Foto: Wikipedia)

Portál  uvádí, že Slováci měsíčně nejvíce utrácejí na bydlení. V rámci spotřebního koše tvoří výdaje na bydlení, vodu, elektřinu či plyn téměř čtvrtinu. Na potraviny a nealkoholické nápoje dávají 18 % ze všech měsíčních výdajů, třetí nejnákladnější položkou je rekreace a kultura 10 %. Nejméně stojí měsíčně vzdělávání, necelé 2 %. Ukázalo se však, že ve srovnání se zeměmi EU měli Slováci v roce 2018 jedny z nejvyšších nákladů na bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje.

Podle analytičky Slovenské spořitelny Lenky Buchlákové, ceny stoupají, a proto si Slováci za plyn, elektřinu a teplo v tomto roce více připlatí.

Úřad pro regulaci síťových odvětví se na konci roku 2018 rozhodl zvýšit ceny na elektřinu, plyn, vodu a teplo. V přepočtu vychází, že za plyn Slováci platí od 0,90 do 11 eur měsíčně, za elektřinu od 0,6 do 7 eur a za teplo do 2 eur měsíčně.

Podle Eurostatu v EU má nejnižší ceny Bulharsko a nejvyšší Dánsko.

„V Bulharsku jsou ceny ani ne poloviční, než je průměr EU, v Dánsku jsou o 41 % vyšší. Slovensko je na úrovni 65 %, to znamená, že ceny jsou celkově o 35 % nižší než průměr celé unie. Z hlediska V4 však patří k nejdražším, nižší ceny zboží jsou v České republice, Maďarsku i Polsku," cituje portál analytičku Buchlákovou.

Uvádí se také, že nejvíce výdajů v zemích EU jde na bydlení a energii.

Dalším nejnákladnějším bodem je doprava, potraviny a nealkoholické nápoje.