Podle zpráv RT, USA posílají do Perského zálivu tisíce námořníků – skupiny veteránů z války v Iráku a Afghánistánu. Výsadek se uskuteční na plavidlech USS Iwo Jima, USS New York a na USS Gunston Hall. Skupina pro tzv. zvláštní mise vyplula v úterý a směřuje do Perského zálivu, jak  potvrdilo americké námořnictvo. Má se oficiálně jednat o 2.000 námořníků. Před měsícem vyslaly americké síly do Perského zálivu 4 zvláštní plavidla, uzpůsobená pro detekci min. Ve vodách Perského zálivu už hlídkují dvě letadlové lodi – USS Carl Vinson a USS Abraham Lincoln. USS Enterprise, by měla dorazit v dubnu.

I přes skutečnost, že američtí nejvyšší státní úředníci včetně prezidenta Obamy uvádějí, že ještě existuje prostor pro diplomatické řešení, zároveň tvrdí, že „jsou už na stole všechny možnosti“ pro případ, jak přinutit Irán, aby upustil od jaderného programu.

Současně hlavní spojenec USA v oblasti, Izrael, spatřuje v íránském jaderném programu nebezpečí pro „existenci.“ Izraelský ministr obrany Ehud Barak minulý týden prohlásil, že Irán má pouze 3 měsíce na odstoupení od jaderného programu, jinak bude následovat vojenský útok.

Irán sdělil, že je připraven zahájit jednání o nukleárním programu. Příští setkání tzv. šestky je dohodnuto v polovině dubna.


Překlad: Jan Aksamit

Zdroj:  www.advance.hr