NASA vytvořila systém umělé inteligence, který analyzuje satelitní data a poskytuje předběžné varování, podobně jako siréna před životu nebezpečnými tornády, a přesně určuje místa, kde sluneční bouře způsobí na Zemi zkázu. (Foto: Flickr)

Systém umělé inteligence analyzuje měření elektricky nabité plazmy ze Slunce, známé také jako koronální výtrysk hmoty, a bude schopen přesně určit, kde vesmírné počasí zasáhne Zemi během 30 minut před dopadem.

Takový systém včasného varování by mohl pomoci provozovatelům energetických sítí a dalším subjektům spravujícím kritické systémy, jako jsou pozemní a vesmírná komunikační zařízení, přijmout preventivní opatření před příchodem bouře.

Přestože intenzita těchto geomagnetických bouří kolísá od mírných po silné, jejich dopad by mohl být ve světě, který je silně závislý na moderních mikročipech, rušivý. Vezměme si například tyto události vesmírného počasí:

Například ničivá sluneční bouře v roce 1989 způsobila v Quebecu dvanáctihodinový výpadek elektrického proudu, což uvrhlo miliony Kanaďanů do tmy a způsobilo uzavření škol a podniků. Nejintenzivnější zaznamenaná sluneční bouře, Carringtonova událost v roce 1859, způsobila požáry na telegrafních stanicích a znemožnila odesílání zpráv. Kdyby se Carringtonova událost stala dnes, měla by ještě závažnější dopady, například rozsáhlé poruchy v dodávkách elektřiny, trvalé výpadky proudu a přerušení globální komunikace. Takový technologický chaos by mohl ochromit ekonomiku a ohrozit bezpečnost a živobytí lidí na celém světě.

NASA

V průběhu let jsme varovali, že riziko ničivého zásahu Země CME se zvyšuje s tím, jak se blíží další „sluneční maximum“ – vrchol jedenáctiletého cyklu sluneční aktivity.

Příští velká geomagnetická bouře představuje astronomické riziko pro moderního člověka
Vzácná sluneční superbouře by mohla vyvolat „internetovou apokalypsu“ trvající několik měsíců: .

  • Narušení digitální ekonomiky je možné, protože se blíží „událost Terminátor“, která naznačuje nejsilnější cyklus slunečních skvrn v historii
  • Koncem března Zemi zasáhla nejsilnější geomagnetická bouře za posledních šest let. Ta vyvolala polární záře v Severní Americe, ale nebyly zaznamenány žádné výpadky komunikace.

Připomeňme, že federální vláda začala připravovat národ na katastrofu způsobenou vesmírným počasím v roce 2016 nařízením podepsaným Obamovou administrativou s názvem „Koordinace úsilí o přípravu národa na události způsobené vesmírným počasím“.

Zdroj: zerohedge.com