Papež František říká, že Vatikán je zapojen do mírové mise směřující k ukončení války mezi Ruskem na Ukrajině. (Foto: Flickr)

Její součástí je i plán, který je na stole, na repatriaci ukrajinských dětí, které byly evakuovány do Ruska nebo které se nyní nacházejí na Ruskem okupovaném území. Podrobnosti dosavadního úsilí jsou však „tajné“.

„Mise nyní probíhá, ale zatím není veřejná. Až bude veřejná, prozradím ji,“ vysvětlil papež novinářům ve svém letadle na cestě do Říma po třídenní návštěvě Maďarska.

„Myslím si, že mír se vždy uzavírá otevřením kanálů. Nikdy nelze dosáhnout míru uzavřením. … Není to snadné,“ řekl.

Jeho cesta se soustředila na vzácné setkání za zavřenými dveřmi, na němž probíral možnosti mírového urovnání a další otázky související s válkou s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a metropolitou (biskupem) Hilarionem, který v Budapešti zastupuje ruskou pravoslavnou církev.

Při těchto setkáních jsme nemluvili jen o Červené Karkulce. Mluvili jsme o všech těchto věcech. Každého zajímá cesta k míru,“ řekl František novinářům.

„Svatý stolec je ochoten to udělat (pomoci s repatriací dětí), protože je to správné,“ řekl František v letadle. „Všechna lidská gesta pomáhají, ale gesta krutosti nepomáhají. Musíme udělat vše, co je v lidských silách“.

Papež od počátku konfliktu opakovaně nabízel zprostředkování míru mezi válčícími stranami. Občas také vyvolával určitou míru frustrace a rozpaků u západních spojenců svými kontroverzními veřejnými výpady, zejména když řekl, že NATO pravděpodobně vyprovokovalo ruskou invazi.

Například loni v květnu 86letý pontifik řekl italskému deníku Corriere della Sera, že „štěkot NATO u bran Ruska“ pravděpodobně motivoval Putina k útoku na Ukrajinu. Do velmi negativního světla také vrhl mezinárodní transfery zbraní Kyjevu, když řekl, že velmoci, které konflikt takovými zbraněmi podněcují, zřejmě nemají zájem na míru, ale že z toho těží chamtivý a mocný obranný průmysl.

Papež František vyzval Maďary, aby „otevřeli dveře“ migrantům.

Také Čína v poslední době prosazuje vlastní mírový plán – a přestože obě strany vítají snahy Pekingu pozitivně – zatím to nevedlo k žádnému konkrétnímu posunu směrem k jednacímu stolu nebo příměří. Již více než rok nedošlo k žádnému smysluplnému pokusu obou stran o přímý dialog.

Zdroj: euronews.com