Brusel má nové plány s budovami. Postupně budeme muset zapomenout na plynové vytápění. Nebo budeme platit daň z emisí. (Foto: Flickr)

Za vším stojí klimatická krize. Přesněji řečeno klimatická politika EU a zejména balíček Fit for 55. Jeho hlavní cíl je jasný: „Do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů v Unii nejméně o 55 % (ve srovnání s rokem 1990). A do roku 2050 dosáhnout klimatické (uhlíkové) neutrality.“

Ačkoli se tyto termíny mohou zdát na míle vzdálené, nenechte se mýlit. Přijímání opatření ke splnění těchto milníků probíhá již dnes. A domácnosti budou ovlivněny.

Není možné radikálně snížit emise v Unii, aniž by se to dotklo také domů a bytů. „Budovy jsou zodpovědné za 40 % spotřeby energie a 36 % emisí skleníkových plynů v EU,“ upozorňuje Evropská komise.

Poslanci Evropského parlamentu proto nařídili výrazné snížení energetické náročnosti budov.

„Všechny budovy postavené od roku 2028 musí mít nulové emise (veřejné o dva roky dříve) a solární panely,“ uvádí se v rozhodnutí Evropského parlamentu.

Doposud se na trhu s uhlíkem zpoplatňovaly emise zhruba 10 tisíc průmyslových podniků a elektráren. Nyní budou za emise CO2 platit i domácnosti,“ píše portál Euroactiv.

Termín? Od roku 2027 za cenu 45 / tuna CO2.

Zdroj: euractiv.sk