Americké letecké a nákladní společnosti v pondělí varovaly, že nová bezdrátová služba 5G, která má být spuštěna ve středu (dnes), by mohla přerušit lety, což by mohlo způsobit, že tisíce Američanů zůstanou v zahraničí a zpozdí se dodávky klíčového zboží.

V dopise adresovaném představitelům Bidenovy administrativy vedoucí pracovníci velkých dopravců napsali, že 5G v pásmu C způsobuje poruchy v přístrojích letadel, které by mohly znemožnit použití „obrovských ploch“ americké flotily.

Upozornili, že do středečního termínu bude většina velkých letišť v zemi podléhat omezením letů souvisejících s 5G ze strany Federálního úřadu pro letectví (FAA).

„To znamená, že v den, jako byl včerejšek, by bylo více než 1 100 letů a 100 000 cestujících vystaveno zrušení, odklonu nebo zpoždění,“ napsali v dopise šéfové společností Delta Airlines, United Airlines, FedEx, UPS a dalších.

Vedoucí představitelé vyzvali americké úředníky, aby zabránili zavedení 5G do vzdálenosti 2 mil od dotčených letišť, dokud FAA nevymyslí způsob, jak by dotčená letadla mohla bezpečně létat, nebo nebudou riskovat „katastrofální narušení“ letů cestujících a globálního dodavatelského řetězce.

„Je třeba okamžitě zasáhnout, aby se zabránilo významnému narušení provozu leteckých cestujících, přepravců, dodavatelského řetězce a dodávek potřebných zdravotnických potřeb,“ napsali v dopise řediteli Národní ekonomické rady Bílého domu Brianu Deesovi, ministru dopravy Petu Buttigiegovi, správci FAA Stevu Dicksonovi a předsedkyni Federální komunikační komise Jessice Rosenworcelové.

Dopis přichází poté, co FAA v neděli uvedl, že povolil přibližně 45 procentům americké flotily komerčních letadel provádět přistání za snížené viditelnosti na letištích, kde bude zavedena nová služba 5G. Očekává se, že agentura brzy schválí další letadla.

Začátkem tohoto měsíce se společnosti Verizon a AT&T na žádost Buttigiega dohodly na odkladu zavedení 5G do 19. ledna. Služba měla být dříve uvedena v platnost 5. ledna.

Zdroj: thehill.com