Hlavní mezinárodní letecké společnosti začaly rušit lety do Spojených států poté, co Federální úřad pro letectví vyjádřil obavy z bezdrátových věží 5G v blízkosti letišť. (Foto: Shutterstock)

Emirates, Air India, Japan Airlines a All Nippon Airways oznámily, že pozastaví lety poté, co obchodní skupina Airlines for America zatlačila na Bidenovu administrativu kvůli „katastrofálnímu narušení“ v důsledku plánovaného zavedení 5G sítě 19. ledna.

Společnost Emirates pozastavila lety na devět letišť včetně Bostonu, Chicaga O’Hare, Dallasu Fort Worth, George Bushe Intercontinental v Houstonu, Miami, Newarku, Orlanda, San Francisca a Seattlu.

Uvedla, že bude nadále létat na newyorské letiště Johna F. Kennedyho, letiště v Los Angeles a letiště Washington Dulles.

Sir Tim Clark, prezident letecké společnosti, označil americkou vládu a bezdrátové společnosti za „delikventy“ a „nezodpovědné“ za vytvoření podmínek, které umožnily vznik chaosu.

Společnost Air India mezitím oznámila pozastavení provozu mezi Dillí a San Franciscem, Chicagem a letištěm JFK a také mezi Bombají a Newarkem.

Bezdrátoví telekomunikační giganti AT&T a Verizon oznámili, že aktivace věží 5G v blízkosti některých amerických letišť bude kvůli vyřešení neshod odložena o dva týdny.

Vysokorychlostní internet 5G využívá takzvané frekvence v pásmu C, které jsou blízké frekvencím používaným letadly k měření výšky, přičemž Federální úřad pro letectví (FAA) varuje, že případné rušení by mohlo ovlivnit citlivé letecké přístroje, jako jsou výškoměry, a výrazně ztížit provoz za snížené viditelnosti.

Aktualizace:

21:05 / Letecká společnost Japan Airlines vydala ve středu tiskovou zprávu, ve které informuje své zákazníky, že ve čtvrtek obnoví lety do USA.

„Dnes 19. ledna jsme obdrželi potvrzení od FAA (Federální úřad pro letectví), že již není problém s provozem Boeingu 777 a od 20. ledna obnovíme lety do pevninské části USA s Boeingem 777,“ uvedla společnost v prohlášení.

Letecká společnost zrušila lety ve středu v reakci na zavádění 5G bezdrátových operátorů.

20:02 / Navzdory rozsáhlé kritice leteckého průmyslu vůči plánovanému zavedení 5G v USA bylo ve středu zřejmě zrušeno zhruba 300 letů.:

Japan Airlines od čtvrtka obnoví lety do USA
Letecká společnost Japan Airlines vydala ve středu ráno tiskovou zprávu, ve které informuje své zákazníky, že ve čtvrtek obnoví lety do USA.

„Dnes 19. ledna jsme obdrželi potvrzení od FAA (Federální úřad pro letectví), že již není problém s provozem Boeingu 777 a od 20. ledna obnovíme lety do pevninské části USA s Boeingem 777,“ uvedla společnost v prohlášení.

Letecká společnost zrušila lety ve středu v reakci na zavádění 5G bezdrátových operátorů.

Jak dnes ve svém prohlášení uvedl prezident Joe Biden, 90 % mobilních věží, které měly využívat 5G, bylo dnes aktivováno. Jediné věže, které nebyly aktivovány, byly věže v okruhu 50 mil od letiště.

FlightAware je společnost, která sleduje zpoždění a zrušení letů. Od 13 hodin bylo dnes zrušeno 2 398 letů a 3 488 letů bylo zpožděno.

Na základě těchto čísel je těžké přesně určit, kolik z nich bylo způsobeno zaváděním 5G, ale údaje o zrušení a zpoždění z jiných dnů naznačují, že tato čísla nejsou neobvyklá.

Včera bylo zrušeno 2 688 letů a 6 363 letů bylo zpožděno.

Zdroj: independent.co.uk