Boris Johnson oznámil, že od příštího čtvrtka budou v Anglii ukončena opatření plánu B a že se ruší povinné nošení roušek na veřejných místech a vydávání cestovních pasů covid-19. (Foto: Flickr)

Premiér rovněž uvedl, že vláda okamžitě upouští od doporučení, aby lidé pracovali z domova.

Premiér uvedl, že Anglie se vrací k „plánu A“ kvůli posilujícím faktorům a tomu, jak lidé dodržovali opatření plánu B.

Poslancům řekl, že vědci se domnívají, že tzv. vlna omicron dosáhla na národní úrovni vrcholu.

Na tiskové konferenci v Downing Street ministr zdravotnictví Sajid Javid řekl: „Je to okamžik, na který můžeme být všichni hrdí.“

„Je to připomínka toho, čeho může tato země dosáhnout, když všichni spolupracujeme.“

Dodal však, že tento úspěch by neměl být považován za „cílovou rovinku“, protože virus a jeho budoucí varianty nelze vymýtit – místo toho „se musíme naučit žít s covidem stejně jako s chřipkou.“

Vyzval lidi, aby i nadále podnikali kroky k udržení viru na uzdě, včetně mytí rukou, větrání místností a sebeizolace v případě pozitivního nálezu – a naléhal na ty, kteří nejsou očkováni, aby se přihlásili a nechali se očkovat.

Povinné covid pasy pro vstup do nočních klubů a na velké akce by skončily, ačkoli organizace by se mohly rozhodnout používat NHS Covid pas, pokud by si to přály.

Od čtvrtka již nebudou muset žáci středních škol nosit ve třídách obličejové masky a vládní pokyny týkající se jejich používání ve společných prostorách by měly být „brzy“ zrušeny.

Boris Johnson dodal, že další oznámení o zmírnění pravidel pro cestování a omezení návštěv v pečovatelských domech v Anglii se očekávají v nadcházejících dnech.

Zdroj: bbc.com