Poté, co se ve středu a ve čtvrtek objevily zprávy, že se izraelské tanky přiblížily k centru Gazy, palestinští představitelé uvedli, že se tanky přiblížily ke klíčovým nemocnicím, kde se ukrývají tisíce Palestinců a kde se léčí zranění pacienti, a obklíčily je.

V pátek uvedli, že nálety zasáhly největší nemocnici v pásmu Al Šifa, přičemž nejméně jednoho člověka zabily a několik dalších zranily.

Podle očitých svědků citovaných agenturou Reuters byly za úsvitu údajně zasaženy i další nemocnice, včetně úderů na areál indonéské nemocnice a nemocnice pro léčbu rakoviny Rantissi.

V areálech nemocnic jsou vidět rozlehlé stanové tábory vnitřně vysídlených osob, Izrael však tvrdí, že Hamás má pod nimi „teroristické tunely“, a dále, že skupina má v nemocnici Rantissi operační základnu.

Civilisté mávající bílými vlajkami se ocitli v pasti a přinejmenším v jednom případě se při pokusu o útěk dostali pod palbu. Gazské úřady tvrdí, že na ně střílí izraelská armáda, zatímco Izrael tvrdí, že Hamás střílí na své vlastní lidi, aby je udržel jako „lidské štíty“.

V blízkosti těchto nemocnic byly pozorovány tanky Izraelských obranných sil (IDF) a objevily se i nepotvrzené videozáznamy, podle nichž byli civilisté, kteří se zde ukrývali, zasaženi buď odstřelovači IDF, dělostřelectvem, nebo případně údery bezpilotních letounů.

Izraelská armáda nařídila okamžitou evakuaci těchto nemocnic, ale lidé se údajně nehýbali, protože se obávali, že jakýkoli pokus o odchod bude ještě nebezpečnější.

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že Izrael souhlasil se zavedením každodenních čtyřhodinových přestávek v bojích, aby usnadnil humanitární koridor pro útěk civilistů na jih, ale není jasné, jak se to projeví v situacích bezvládí, kdy jsou civilní enklávy obklíčeny tanky.

Al-Džazíra, která má na místě zpravodaje, uvádí, že tanky jsou od některých dotčených nemocnic vzdáleny pouhé stovky metrů: „Pomocí tanků a obrněných vozidel uzavřeli zhruba stometrový perimetr kolem těchto nemocnic, kde se stále ukrývají tisíce zraněných a vysídlených lidí,“ uvádí páteční zpráva.

„Lidé z nemocnic al-Rantísí a Násir posílali žádosti, aby jim bylo umožněno uprchnout,“ píše Al-Džazíra.

Situace je pro civilisty stále nebezpečnější, protože padají bomby. Ministerstvo zdravotnictví Gazy tvrdí, že izraelské letouny od čtvrteční noci pětkrát zasáhly budovy nemocnice al-Šifa. To poslalo část civilistů na odchod do potenciálně bezpečnějších oblastí.

Ostřelovaly porodnici a budovu ambulancí. Při ranním útoku byl zabit jeden Palestinec a několik jich bylo zraněno,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Ministerstvo v reakci na příkaz IDF k evakuaci uvedlo: „Mluvíme o 45 kojencích v inkubátorech, 52 dětech na jednotkách intenzivní péče, stovkách zraněných a pacientů a desítkách tisíc vysídlených osob.“ Zprávy o obětech jsou rozporuplné, neboť na obvodu nemocnice Šífa se objevily přestřelky a zprávy o tom, že zde operují speciální jednotky IDF:

Podle agentury AFP však vládní prohlášení tvrdilo, že při dnešním izraelském úderu na areál Al-Šifa bylo „třináct mučedníků a desítky zraněných“, a ředitel nemocnice Mohammad Abu Salmiya tvrdil, že „izraelské tanky střílely na nemocnici Al-Šifa“.

Izrael tvrdí, že v sousedství nemocnice Šifa se nachází vojenská čtvrť Hamásu, a označil tuto oblast za „srdce“ zpravodajských a operačních aktivit Hamásu.

OSN a humanitární organizace mezitím měly nové problémy dostat nákladní automobily do pásma a na potřebná místa uprostřed „pekla na zemi“ – jak to popsal Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

Níže: Palestinské zdroje uvádějí, že civilisté mávající bílými vlajkami, kteří se snažili opustit areál nemocnice, byli ostřelováni IDF, zatímco izraelské zdroje tvrdí, že Hamás střílí, aby jim zabránil v odchodu:

„V současné době nemůžeme jet na sever, což je samozřejmě velmi frustrující, protože víme, že na severu zůstává několik set tisíc lidí,“ řekl mluvčí OCHA Jens Laerke.

„Pokud dnes existuje na Zemi peklo, jmenuje se severní Gaza,“ dodal. „Je to život ve strachu ve dne a v temnotě v noci a co v takové situaci říkáte svým dětem, je to téměř nepředstavitelné – že oheň, který vidí na obloze, je chce zabít?“ dodal.

Objevily se zprávy, že vrcholní představitelé USA a Izraele jsou v Dauhá a hledají možné dohody o rukojmích prostřednictvím katarské vlády. Izraelský prezident Isaac Herzog však uvedl, že „v současné době není na stole žádný skutečný návrh“, píše NBC News.

Hamás pokračuje ve zveřejňování vysoce kvalitních záběrů z bojů zblízka, na nichž jsou vidět poškozené tanky IDF:

„Ze strany Hamásu v této otázce neexistuje žádný reálný návrh. Zatímco existuje mnoho, mnoho lidí, kteří jsou třetími stranami, kteří posílají optimistické zprávy do zpravodajských služeb, já říkám na rovinu: Podle mých poznatků doposud neexistují žádné skutečně podstatné informace, které by ukazovaly na to, že je na stole nějaká reálná nabídka jakéhokoli postupu,“ vysvětlil Herzog.

Od pátku izraelská armáda oznámila, že oficiální počet mrtvých vojáků vzrostl na 37. Někteří analytici se domnívají, že toto číslo je ve skutečnosti mnohem vyšší, vzhledem k mimořádně obtížné povaze těsných městských bojů a partyzánské taktice Hamásu a využívání rozsáhlých tunelů k přepadovým operacím.

Apokalyptické scény z Gazy, jako je ta následující, jsou nyní na denním pořádku…

V tuto chvíli je v Gaze asi 11 000 mrtvých, většinou civilistů, což přimělo generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby tento týden na konferenci prohlásil, že v izraelské operaci je něco „zjevně špatně“. „Dochází k porušování pravidel ze strany Hamásu, když má lidské štíty. Ale když se podíváme na počet civilistů, kteří byli zabiti při vojenských operacích, je něco jednoznačně špatně,“ řekl.

Zdroj: reuters.com