Americký ministr zahraničí Antony Blinken je na dalším několikadenním turné po Blízkém východě, kde tentokrát arabští představitelé konečně svolili k setkání s ním, zatímco krize v Gaze pokračuje, a to v okamžiku, kdy Izraelské obranné síly (IDF) tvrdí, že město Gaza je obklíčeno. (Foto: Flickr)

V neděli Blinken navštívil Ramalláh na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, kde se setkal s prezidentem mezinárodně podporované Palestinské samosprávy (PA) Mahmúdem Abbásem. Blinken Abbásovi údajně řekl, že USA tlačí na Izrael, aby „minimalizoval civilní škody“. Měl několik zajímavých nápadů, jak toho dosáhnout.

Blinken se předtím v pátek znovu sešel s Netanjahuem, kde podle čerstvých zpráv naléhal na izraelského premiéra, aby používal „menší bomby“.

„Američtí představitelé Izraelcům řekli, že by mohli snížit civilní oběti, kdyby zlepšili způsob, jakým se zaměřují na vůdce Hamásu, před zahájením úderů shromáždili více zpravodajských informací o velitelských a kontrolních sítích Hamásu, používali menší bomby ke zhroucení sítě tunelů a nasadili své pozemní síly k oddělení center civilního obyvatelstva od míst, kde jsou soustředěni bojovníci,“ napsal list The New York Times.

Blinken samozřejmě zdůraznil „právo Izraele na obranu“, ale přesto naléhal na humanitární „pauzu“. V Ramalláhu Abbásovi přislíbil, že USA zintenzivní úsilí o humanitární pomoc obléhanému pásmu Gazy.

Podle nejnovějších chmurných údajů je nyní přibližně 1,5 milionu obyvatel Gazy vnitřně vysídleno:

Agentura OSN OCHA uvedla, že 710 275 z nich se ukrývá ve 149 zařízeních UNRWA, 122 000 lidí v nemocnicích, kostelech a veřejných budovách, 109 755 lidí v 89 školách, které nejsou součástí UNRWA, a zbytek pobývá u hostitelských rodin.

Představitelé palestinské samosprávy obvinili Izrael, že provádí „etnické čistky“ – mimo jiné tím, že Palestince vybízí, aby opustili celou severní polovinu Pásma, zatímco je bombardováno.

Abbás dosud veřejně neodsoudil teroristický útok Hamásu ze 7. října, přičemž NY Times tvrdí, že pokud by tak učinil, vyvolalo by to silnou odezvu mezi jeho vlastním obyvatelstvem, a to i ve chvíli, kdy na Západním břehu sílí sporadické boje:

Přesto útoky Hamásu ze 7. října veřejně neodsoudil, a to především z obavy, aby nepodnítil nálady mezi Palestinci, mezi nimiž je hluboce nepopulární. Obecněji vyzval k příměří a ochraně palestinských civilistů, a to i na Západním břehu Jordánu.

Podle oficiální palestinské tiskové agentury Wafa se Abbás v neděli při jednání s Blinkenem k těmto vzkazům připojil. Ta uvedla, že Abbás vyzval k „okamžitému zastavení“ války v Gaze a ukončení útoků na Západním břehu Jordánu, které označil za „neméně strašné“.

Zajímavé je, že Abbás řekl Blesku, že Palestinská samospráva by mohla převzít moc v Gaze po skončení konfliktu. Stalo se tak poté, co Blinken dříve uvedl, že Spojené státy zůstávají otevřené možnosti, aby kontrolu v Gaze převzaly mezinárodní mírové síly. Abbás stanovil následující podmínky:

Podle oficiální palestinské tiskové agentury WAFA však Abbás uvedl, že Palestinská samospráva by převzala moc v Gaze pouze v rámci „komplexního politického řešení“ izraelsko-palestinského konfliktu. Abbás odsoudil izraelské bombardování Gazy jako „genocidní válku“ a vyzval Blízké, aby „okamžitě přestali páchat takové zločiny“, uvedla agentura.

Zdroj: nytimes.com