Prezident Biden tento týden v telefonickém rozhovoru vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby zavedl třídenní přestávku v bojích. (Foto: Flickr)

V úterý to sdělilo několik zdrojů agentuře Axios a Bidenova žádost byla zřejmě odmítnuta, vzhledem k tomu, že hovor se uskutečnil v pondělí a Izrael od té doby potvrdil, že k příměří nedojde, dokud nebudou propuštěna rukojmí držená Hamásem.

„Podle návrhu, o kterém se jedná mezi USA, Izraelem a Katarem, by Hamás propustil 10-15 rukojmích a využil by třídenní pauzu k ověření totožnosti všech rukojmích a dodání jmenného seznamu osob, které zadržuje, uvedl americký představitel,“ uvádí se ve zprávě.

Netanjahu však v úterý vystoupil s projevem, v němž prohlásil, že jeho síly „dosáhly hlouběji, než si Hamás kdy dokázal představit“, a uvítal zabití tisíců teroristů a velitelů Hamásu. „Příměří nebude bez návratu našich unesených,“ zdůraznil v poselství „našim nepřátelům i přátelům“.

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant ve stejné době prohlásil, že IDF bojují „v srdci“ města Gazy a „utahují smyčku“ kolem Hamásu.

Pokud jde o pondělní telefonát, Axios dále odhalil: „Oba američtí a izraelští představitelé uvedli, že Netanjahu Bidenovi řekl, že nevěří záměrům Hamásu a nevěří, že jsou připraveni přistoupit na dohodu ohledně rukojmích.“

Izraelský vůdce „také řekl, že Izrael by mohl ztratit současnou mezinárodní podporu, kterou pro operaci má, pokud se boje zastaví na tři dny, uvedli úředníci“. Netanjahu se dále Bidenovi vyjádřil, že v roce 2014 Hamás využil humanitární přestávky k únosu izraelského vojáka a unesl další.

V oficiálním záznamu telefonátu z jednání Biden-Netanjahu Bílý dům pouze uvedl, že oba lídři „diskutovali o pokračujícím úsilí o zajištění propuštění rukojmích držených Hamásem“ – aniž by však nabídl další podrobnosti.

Z odhadovaného celkového počtu 240 zajatců Hamás dosud propustil čtyři rukojmí, údajně z velké části díky zprostředkování Kataru, ale v poslední době američtí představitelé uvádějí, že od té doby se pokrok zastavil.

Zdroj: axios.com