Vědí něco, co nám neříkají? Jak uvidíte níže, Walmart, Target a další velcí američtí maloobchodníci před nadcházející sváteční sezónou doslova ruší objednávky za miliardy dolarů. (Foto: Flickr)

Nikdy předtím jsem neslyšel, že by se něco takového dělo, a za normálních podmínek by to vůbec nedávalo smysl. Vánoční sezóna je pro maloobchodníky obvykle nejrušnějším obdobím roku a v tomto období roku 2021 skutečně panovaly velké obavy, že kvůli problémům v globálním dodavatelském řetězci nebude dostatek zásob. Nyní se však vše změnilo. Velcí maloobchodníci najednou horečně ruší objednávky, což by dávalo smysl pouze v případě, že by se blížil silný hospodářský pokles.

Walmart hledá vedoucího pracovníka v oblasti digitálních technologií a kryptoměn
Společnost Walmart například přiznává, že s blížící se sváteční sezónou zrušila „objednávky v hodnotě miliard dolarů“…

John David Rainey, EVP a CFO společnosti Walmart, uvedl, že společnost vyčistila většinu letních zásob, snižuje expozici v oblasti elektroniky, domácích potřeb a sportovního zboží a zrušila „miliardy dolarů v objednávkách“, aby srovnala zásoby. Řekl: „Naše opatření ve 3. čtvrtletí nám umožní dosáhnout významného pokroku v racionalizaci absolutních úrovní a sortimentu, což našim obchodům umožní zaujmout dobrou pozici před prázdninovou sezónou.“

Je krajně zvláštní, že se Walmart rozhodl k takovému kroku.

Nedávno jsem měl možnost projít se po Walmartu a bylo tam spousta skladových děr.

Co by je tedy přimělo k tomu, aby najednou zrušili objednávky v hodnotě „miliard dolarů“, o kterých si mysleli, že je budou potřebovat na sváteční sezónu?

Možná se najde nějaký podnikavý novinář, který jim takovou otázku položí.

Mezitím jsme se právě dozvěděli, že společnost Target také zrušila objednávky v hodnotě „více než 1,5 miliardy dolarů“…

Společnost Target uvedla, že v průběhu druhého čtvrtletí snížila „expozici zásob v diskrečních kategoriích“ tím, že zrušila objednávky v těchto kategoriích v hodnotě více než 1,5 miliardy dolarů a snížila cenu výrobků.

Společnost Target je mnohem menší než Walmart, a proto je pro ni zrušení tolika objednávek opravdu velkou událostí.

Ukázalo se, že velké množství objednávek ruší také společnosti Kohl’s a Under Armour…

Společnost Kohl’s také omezila příjem objednávek a zvýšila počet propagačních akcí, aby se dostala přes přebytek zásob.

„Přijali jsme opatření k řešení zásob, včetně zvýšení počtu propagačních akcí, agresivního postupu při odstraňování nadbytečných zásob a omezení příjmu objednávek,“ uvedla finanční ředitelka společnosti Kohl’s Jill Timmová v telefonátu s investory.

Společnost Under Armour rovněž uvedla, že provedla některá proaktivní zrušení kvůli omezením v dodavatelském řetězci, aby zajistila, že „správné zásoby přicházejí ve správný čas“, řekl dočasný prezident a generální ředitel Colin Browne v hovoru s investory.

Tito maloobchodníci se zjevně bojí, že nakonec uvíznou s obrovským množstvím zásob, které nebudou moci prodat.

Domnívají se, že ekonomická aktivita v následujících měsících bude mnohem nižší, než původně předpokládali?

Jedním z vedoucích pracovníků společnosti, který skutečně veřejně přiznává, že věří v příchod recese, je generální ředitel společnosti FedEx Raj Subramaniam…

Generální ředitel společnosti FedEx Raj Subramaniam ve čtvrtek řekl Jimu Cramerovi z televizní stanice CNBC, že se domnívá, že globální ekonomiku čeká recese.

„Myslím si to. Ale víte, ta čísla nevěstí nic dobrého,“ řekl Subramaniam v odpovědi na Cramerovu otázku, zda se ekonomika „chystá do celosvětové recese“.

Pesimismus generálního ředitele přišel poté, co společnost FedEx v prvním čtvrtletí nesplnila odhady tržeb a zisku. Společnost rovněž stáhla svůj celoroční výhled.

Bohužel se trefil přesně.

Již několik měsíců jsem varoval, že ekonomická čísla nám říkají, že se blíží velké problémy, a nyní to vidí každý.

Ale na rozdíl od „velké recese“ v letech 2008 a 2009 se tentokrát budeme muset vypořádat i s bující inflací, přestože ekonomická aktivita kolem nás zpomaluje.

Deník Wall Street Journal zlověstně varuje, že američtí spotřebitelé „budou tuto zimu platit ještě více“, protože náklady na vytápění nadále stoupají do naprosto směšných výšin…

Američtí zákazníci, kteří se potýkají s jedněmi z největších účtů za poslední roky, budou tuto zimu platit ještě více, protože ceny zemního plynu stále stoupají.

Ceny zemního plynu se letos více než zdvojnásobily kvůli celosvětovému nedostatku dodávek, který ještě zhoršila válka na Ukrajině, a očekává se, že zůstanou zvýšené po několik měsíců, protože palivo je potřeba k osvětlení a vytápění domácností během zimy. Kvůli nedostatku dodávek se pro energetické společnosti výrazně zdražil nákup nebo výroba energie a tyto náklady se přenášejí na zákazníky.

Životní náklady již delší dobu rostou mnohem rychleji než naše výplaty a na obzoru je ještě mnohem více bolesti.

Velmi se mi líbí, jak Brandon Smith nedávno shrnul současný stav americké ekonomiky…

Častým refrénem lidí, kteří kritizují alternativní ekonomy, je, že krizi předpovídáme už tak dlouho, že „nakonec budeme mít pravdu“. Jsou to zpravidla lidé, kteří nechápou podstatu ekonomického úpadku – Je to jako lavina, která se postupem času hromadí, pak se utrhne a rychle se stupňuje, jak se řítí dolů z hory. Nechápou, že se nacházejí uprostřed ekonomického kolapsu PRÁVĚ TEĎ a jen to nevidí, protože byli aklimatizováni na přítomnost sněhu a chladu.

Ekonomický úpadek je proces, který trvá mnoho let, a i když se může stát, že dojde k události, jako byl krach na trhu v roce 1929 nebo krach v roce 2008, tyto okamžiky paniky nejsou ničím jiným než troskami, které za sebou zanechala velká vlna padajícího ledu, kterou měli všichni vidět přicházet daleko dříve, ale odmítli to.

To je tak pravda.

Již nyní se nacházíme uprostřed zuřící ekonomické krize, ale v následujících měsících a letech bude vše ještě mnohem horší.

Walmart, Target a další velcí prodejci opravdu usilovně pracují na tom, aby se připravili na to, co přijde.

Zdroj: theeconomiccollapseblog.com