Bývalý americký prezident Barack Obama odsoudil „strašlivý“ útok Hamásu na Izrael ze 7. října a zdůraznil situaci Palestinců v Gaze slovy: „Všichni jsme do jisté míry spoluviníci.“

Bývalý americký prezident Barack Obama minulý měsíc důrazně odsoudil bezprecedentní útok palestinské teroristické skupiny Hamás na Izrael a prohlásil, že pro takové „hrůzné“ činy neexistuje žádné „ospravedlnění“.

Zdůraznil také „nesnesitelnou“ situaci Palestinců v Gaze v důsledku toho, co označil za „okupaci“, a řekl, že „nikdo nemá čisté ruce“.

„Pokud existuje nějaká šance, že budeme schopni jednat konstruktivně, něco udělat, bude to vyžadovat přiznání složitosti,“ řekl Barack Obama na panelu pořádaném podcastem Pod Save America, který obsadili jeho bývalí zaměstnanci z administrativy. Videoklip s výroky bývalého amerického prezidenta byl v sobotu zveřejněn na serveru X.

Barack Obama vyzval lidi, aby „přijali celou pravdu“ týkající se konfliktu, a řekl, že existují lidé, kteří „právě teď umírají a kteří nemají nic společného s tím, co udělal Hamás“.

„Že to, co Hamás udělal, bylo strašné a neexistuje pro to žádné ospravedlnění. A co je také pravda, je to, že okupace a to, co se děje Palestincům, je nesnesitelné,“ řekl.

„Pokud chcete problém vyřešit, musíte vzít v úvahu celou pravdu,“ zdůraznil Barack Obama a dodal: „A pak musíte přiznat, že nikdo nemá čisté ruce, že všichni jsme do jisté míry spoluviníci.“

Již dříve v pátek se Barack Obama vyjádřil ke konfliktu v Gaze a řekl, že kroky Izraele, který ignoruje lidské náklady války proti Hamásu, „by se mu nakonec mohly vymstít„, uvedl americký list Politico.

„Tváří v tvář tomuto krveprolití není možné být nezaujatý. Je těžké cítit naději. Záběry truchlících rodin a těl vytahovaných z trosek nás všechny nutí k morálnímu zúčtování,“ řekl v projevu na Democracy Forum v Chicagu.

„To vše se odehrává na pozadí desetiletí trvajícího neúspěchu při dosahování trvalého míru pro Izraelce i Palestince, který by byl založen na skutečné bezpečnosti Izraele, uznání jeho práva na existenci a míru, který by byl založen na ukončení okupace a vytvoření životaschopného státu a sebeurčení palestinského lidu,“ dodal.

Prezident Joe Biden, který byl v letech 2009-2017 náměstkem Baracka Obamy, důrazně podporoval Izrael v jeho vojenské kampani proti Hamásu. On a jeho administrativa však vyjádřili obavy z civilních obětí a zdůraznili potřebu „humanitární přestávky“ ve válce, aby se k postiženým lidem v Gaze mohla dostat pomoc.

Válka mezi Izraelem a Hamásem trvá již téměř měsíc a OSN a světové mocnosti stále nedospěly ke konsensu, jak se vypořádat s konfliktem, který začal 7. října, kdy Hamás zahájil několikanásobný útok na Izrael ze vzduchu, země a moře, při němž zahynulo více než 1 400 lidí a 240 civilistů bylo zajato jako rukojmí.

Izrael odpověděl brutální protiofenzívou, udeřil na Gazu ze vzduchu, zavedl blokádu a následně rozšířil své pozemní operace v hustě obydlené palestinské enklávě. Smrtící údery si vyžádaly téměř 9 500 obětí.

Zdroj: indiatoday.in