William Burns ze CIA, Kathryn Ruemmlerová z Goldmanovy banky, Noam Chomsky, Kissingerův poradce, Rothschild a další se setkali s pachatelem sexuálních deliktů Jeffreym Epsteinem v letech po jeho odsouzení. (Foto: Flickr)

V roce 2014 se současný ředitel CIA William Burns třikrát setkal s Jeffreym Epsteinem, když byl náměstkem ministra zahraničí Baracka Obamy a poté, co byl Epstein odsouzen za sexuální zneužívání dětí, píše Wall Street Journal.

Burns a Epstein se poprvé setkali ve Washingtonu předtím, než Burns navštívil Epsteina a jeho městský dům na Manhattanu, jak vyplývá z trojice uniklých dokumentů, které obsahují Epsteinovy rozvrhy, jež nebyly obsaženy v Epsteinově „černé knize“ kontaktů ani v letových záznamech.

Podle mluvčí agentury Tammy Kupperman Thorpové se Burns, který se stal ředitelem CIA pod Bidenovým vedením v roce 2021, s Epsteinem setkal v době, kdy se připravoval na odchod z funkce ve vládě.

„Ředitel o něm nevěděl nic jiného, než že byl představen jako odborník v oblasti finančních služeb a nabídl obecné rady ohledně přechodu do soukromého sektoru,“ uvedla a dodala: „Neměli spolu žádný vztah.“

Sedmašedesátiletý Burns, kariérní diplomat a bývalý velvyslanec v Rusku, se s Epsteinem setkal v roce 2014, kdy byl Burns náměstkem ministra zahraničí.

V srpnu toho roku byl naplánován oběd v kanceláři advokátní kanceláře Steptoe & Johnson ve Washingtonu. V září toho roku si Epstein naplánoval dvě večerní schůzky s panem Burnsem v jeho městském domě, vyplývá z dokumentů. Po jedné z plánovaných schůzek Epstein naplánoval, že jeho řidič odveze pana Burnse na letiště.

Pan Burns si vzpomíná, že ho ve Washingtonu představil společný přítel a že se s Epsteinem jednou krátce setkal v New Yorku, uvedla paní Thorpová. „Na žádný další kontakt, včetně odvozu na letiště, si pan ředitel nevzpomíná,“ dodala. -WSJ

Měsíc po setkání s Epsteinem, v říjnu 2014, Burns z této funkce na ministerstvu zahraničí odstoupil a stal se prezidentem think tanku Carnegie Endowment for International Peace. Ten vedl až do doby, než byl počátkem roku 2021 Bidenem nominován na post ředitele CIA.

Epstein měl také desítky schůzek s tehdejší právničkou Obamova Bílého domu Kathryn Ruemmlerovou, která se v roce 2020 stala hlavní právničkou Goldman Sachs. Epstein také plánoval, že se k němu v roce 2015 připojí na cestě do Paříže a v roce 2017 navštíví jeho soukromý ostrov v Karibiku.

Podle mluvčího Goldmanu měla Ruemmlerová s Epsteinem „profesní vztah“ spojený s její funkcí v advokátní kanceláři Latham & Watkins LLP a necestovala s ním.

„Lituji, že jsem Jeffreyho Epsteina kdy poznala,“ řekla.

Podle dokumentů se však znali dost dobře… po Epsteinově odsouzení v roce 2006 za sexuální zneužívání čtrnáctiletých dívek na Floridě.

Podle dokumentů požádal, aby měl při setkání s paní Ruemmlerovou po ruce avokádové rolky na sushi. Navštěvoval byty, jejichž koupi zvažovala. V říjnu 2014 Epstein znal její cestovní plány a řekl asistentovi, aby se podíval na její let. „Podívejte se, jestli je tam místo v první třídě,“ napsal, „pokud ano, tak jí ho vylepšete“.

Během několika týdnů po Ruemmlerově odchodu z Obamova Bílého domu v roce 2014 naplánoval Epstein srpnový oběd ve svém domě a následnou sérii schůzek, na nichž ji představil svým známým.

Poprvé se setkali, když jí Epstein zavolal, aby se jí zeptal, zda by měla zájem zastupovat Nadaci Billa a Melindy Gatesových – tento vztah se nikdy neuskutečnil.

Epstein a jeho zaměstnanci diskutovali o tom, zda by paní Ruemmlerové, které je nyní 52 let, nebyla nepříjemná přítomnost mladých žen, které v městském domě pracovaly jako asistentky a zaměstnankyně, vyplývá z dokumentů. Ženy dvakrát poslaly Epsteinovi e-mail s dotazem, zda se mají domu vyhýbat, když je tam paní Ruemmlerová. Jedné z žen Epstein řekl, že si její přítomnost nepřeje, a druhé, že to není problém, vyplývá z dokumentů.

Paní Ruemmlerová neviděla v domě nic, co by ji vedlo k obavám, a žádné obavy nevyjádřila, uvedl Goldmanův mluvčí. -WSJ

Epstein také spojil Ruemmlerovou s Ariane de Rothschild, současnou generální ředitelkou švýcarské soukromé banky Edmond de Rothschild Group. Podle banky a mluvčího Goldmanu si banka najala Ruemmlerovu advokátní kancelář, aby jí pomohla s regulačními záležitostmi v USA.

De Rothschild, který se do slavné bankovní rodiny přiženil, se s Epsteinem setkal více než desetkrát.

V září 2013 požádal Epstein v e-mailu paní de Rothschildovou o pomoc při hledání nové asistentky, „ženy… vícejazyčné, organizované“.

„Poptám se,“ odepsala paní de Rothschildová.

V letech 2014 a 2015 nakoupila Epsteinovým jménem aukční předměty v hodnotě téměř 1 milionu dolarů, vyplývá z dokumentů.

Paní de Rothschild byla v lednu 2015 jmenována předsedkyní banky. V říjnu téhož roku vyjednala s Epsteinem smlouvu v hodnotě 25 milionů dolarů, na jejímž základě měla Epsteinova společnost Southern Trust Co. pro banku zajišťovat „analýzu rizik a aplikaci a používání určitých algoritmů“, jak vyplývá z návrhu, do něhož nahlédl deník.

V roce 2019, po Epsteinově zatčení, banka uvedla, že se paní de Rothschild s Epsteinem nikdy nesetkala a nemá s ním žádné obchodní vazby. -WSJ

Banka deníku přiznala, že ve svém dřívějším prohlášení lhala a že se paní de Rothschildová s Epsteinem setkala v rámci svých běžných povinností v bance.

V nové zprávě se objevují i další pozoruhodnosti;

  • Leon Botstein, prezident Bard College
  • Noam Chomsky, který měl v roce 2015 letět s Epsteinem na večeři do pedofilova domu na Manhattanu.
  • antropoložka Helen Fisherová, která tvrdí, že „s Jeffreym Epsteinem neměla nic společného, „ale zapamatovala jsem si ho kvůli jeho velkolepému domu a kvůli šesti mladým ženám“.
  • Joshua Cooper Ramo, tehdejší spolušéf podnikové poradenské firmy Henryho Kissingera.
  • Harvardský profesor Martin Nowak
  • Bývalý izraelský premiér Ehud Barak
  • Více o Ehudu Barakovi vzhledem k pověstem, že Epstein řídil operaci Mossadu „honeypot“;

Pan Ramo byl také pozván na snídani do městského domu v září 2013 s bývalým izraelským premiérem Ehudem Barakem, dalším pravidelným hostem, vyplývá z dokumentů.

Pan Barak se také v roce 2015 setkal s Epsteinem a panem Chomským, nyní 94letým profesorem lingvistiky a politickým aktivistou, který kritizuje kapitalismus a zahraniční politiku USA.

Pan Chomsky uvedl, že Epstein sjednal setkání s panem Barakem, aby spolu diskutovali o „politice Izraele s ohledem na palestinské otázky a mezinárodní scénu“.

Pan Barak uvedl, že se s Epsteinem často setkával při svých cestách do New Yorku a byl představen lidem, jako jsou pánové Ramo a Chomsky, aby s nimi diskutoval o geopolitice nebo jiných tématech. „Často přiváděl další zajímavé osobnosti z oblasti umění nebo kultury, práva nebo vědy, financí, diplomacie nebo filantropie,“ řekl pan Barak.

Noam Chomsky na otázku o svém vztahu s Epsteinem odpověděl: „První odpověď je, že vám do toho nic není. Nebo kohokoli jiného. Druhá je, že jsem ho znal a občas jsme se setkávali.“

Poté, co Epstein v letech 2002 až 2017 daroval MIT 850 000 dolarů a v letech 1998 až 2008 Harvardu 9,1 milionu dolarů, Chomsky v rozhovoru v roce 2020 řekl, že MIT darovali lidé „horší než Epstein“. Jejich přátelství tehdy nezveřejnil.

Chomsky uvedl, že v době jejich setkání „se o Jeffreym Epsteinovi vědělo jen to, že byl odsouzen za trestný čin a odpykal si trest. Podle amerických zákonů a norem to znamená čistý štít“.

Zdroj: wsj.com