Bezprostředně po pondělní velké vlně náletů na desítky měst a obcí po celé Ukrajině Zelenského vláda znovu vyzvala Washington, aby urychleně poslal další systémy protivzdušné obrany, které by pomohly „uzavřít oblohu“ – jak prezident Zelenskyj před válkou řekl Kongresu.

Prezident Biden v telefonickém rozhovoru na žádost reagoval kladně a sdělil Zelenskému, že USA budou pokračovat v poskytování potřebných zbraní, což má zahrnovat další systémy protivzdušné obrany, nejspíše systémy protivzdušné obrany NASAMS, které od léta poskytuje Pentagon.

Biden „vyjádřil své odsouzení ruských raketových úderů po celé Ukrajině, včetně Kyjeva, a vyjádřil soustrast blízkým osob zabitých a zraněných při těchto nesmyslných útocích,“ uvádí se v záznamu hovoru z Bílého domu.

„Prezident Biden přislíbil, že bude Ukrajině i nadále poskytovat podporu potřebnou k její obraně, včetně moderních systémů protivzdušné obrany,“ dodal. „Zdůraznil také, že se nadále angažuje ve spolupráci se spojenci a partnery s cílem pokračovat v uvalování nákladů na Rusko, pohánět Rusko k odpovědnosti za jeho válečné zločiny a zvěrstva a poskytovat Ukrajině bezpečnostní, ekonomickou a humanitární pomoc.“

Zelenskij zdůraznil, že pořízení dalších pokročilých systémů protivzdušné obrany zůstává „prioritou číslo 1 v naší obranné spolupráci“ s USA. Dříve během dne ukrajinský ministr obrany na Twitteru napsal následující:

Také Německo vystoupilo s příslibem, že „v nejbližších dnech“ převede na Ukrajinu nejméně čtyři systémy protivzdušné obrany IRIS-T SLM.

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová uvedla v souvislosti s pondělními smrtícími ruskými raketovými útoky a útoky dronů následující:

„Obnovená raketová palba na Kyjev a mnoho dalších měst jasně ukazuje, jak důležité je rychle dodat Ukrajině systémy protivzdušné obrany.“

„Ruské raketové a dronové útoky terorizují především civilní obyvatelstvo. Proto je nyní podporujeme zejména protiletadlovými zbraněmi.“

Zelenského vláda také po celou dobu konfliktu naléhala na přesun amerických a dalších stíhacích letounů spojenců NATO, což však Washington a jeho spojenci odmítli udělat z obav před vstupem do přímé střelecké války s Ruskem.

Zdroj: zerohedge.com