Po víkendovém útoku na krymský most se zdá, že Bělorusko hraje větší roli v ruských operacích na sousední Ukrajině. (Foto: Flickr)

Pro začátek Ukrajina v pondělí obvinila Bělorusko z hostování sebevražedných dronů íránské výroby, které ruské síly použily při svém velkém leteckém útoku na Kyjev.

„Nepřítel použil íránské bezpilotní letouny Shahed-136 při úderech vedených z území Běloruska“ a Krymského poloostrova, uvedla ukrajinská armáda v prohlášení a dále tvrdila, že zachytila nejméně devět těchto dronů, které byly „zničeny“.

Ukrajinská vláda a její západní podporovatelé jsou však nyní více znepokojeni nedávnými signály běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který v pondělí obvinil ukrajinské síly z přípravy útoku na jeho území.

„Už jsem řekl, že Ukrajina dnes nejen diskutuje, ale plánuje údery na území Běloruska,“ citovala Lukašenka státní agentura Belta. Následně naznačil, že na běloruském území jsou shromažďovány ruské jednotky v souladu s dlouhodobou společnou bezpečnostní dohodou obou zemí:

„Dohodli jsme se na rozmístění regionálního uskupení Ruské federace a Běloruské republiky,“ dodal.

Tyto zprávy doprovázela neověřená tvrzení, která se v pondělí rozšířila, o přesunu obrovského množství ruských vojáků do Běloruska, jako např:

Zatím není známo, do jaké míry se na běloruském území shromažďuje velké množství ruských vojáků. Bělorusko sice pomáhalo při počátečním zahájení invaze 24. února a těsně před zahájením útoku hostilo Rusy na takzvaném „cvičení“, ale od té doby v Putinově invazi nehrálo významnou roli.

Pokud jde o další země v regionu, Polsko je stále nervóznější z role Minsku při provádění války. V pondělí polská vláda vyzvala všechny své občany, aby opustili Bělorusko:

„Doporučujeme polským občanům, kteří se zdržují na území Běloruské republiky, aby opustili její území dostupnými komerčními a soukromými prostředky,“ uvedla vláda v pokynech pro cestující zveřejněných na svých internetových stránkách.

Pokud jde o nové doporučení Varšavy, nebyly uvedeny žádné konkrétní důvody kromě pokračujícího zhoršování vztahů v souvislosti s obecným napětím souvisejícím s probíhající válkou. Tento a další ukazatele však silně naznačují, že Minsk by mohl být na pokraji eskalace svého zapojení.

Zdroj: barrons.com