Mluvčí německého ministerstva zahraničí potvrdil, že budova, v níž sídlí německý konzulát v Kyjevě, byla zasažena ruskými raketami v rámci pondělní rozsáhlé vlny útoků na více měst. (Foto: Twitter)

V prohlášení nicméně poznamenal, že konzulát v důsledku války od února nevyřizuje víza a není v provozu:

Věž, v níž se nachází vízové oddělení, byla „zřejmě poškozena“, řekl Christian Wagner na tiskové konferenci v Berlíně. Vízové oddělení však již nebylo v provozu, takže v době útoku nebyli přítomni žádní zaměstnanci, dodal.

Podle samostatné regionální zprávy „ruské nálety v pondělí zasáhly německé velvyslanectví v Kyjevě, uvedl německý deník Bild. Budova však nebyla od vypuknutí války v provozu. Podle informací týdeníku Euro došlo k poškození vízového oddělení německého velvyslanectví“.

Pondělní masivní údery, které zasáhly přibližně 20 měst a obcí po celé Ukrajině, zřejmě v reakci na velký ukrajinský útok na životně důležitý Krymský most z předchozích dvou dnů, znamenají první přímý útok na ukrajinské hlavní město od června.

Sirény leteckého poplachu byly v pondělí v hlavním městě aktivní údajně téměř šest hodin, což je nejdelší doba, jakou si během války pamatujeme. Poškození budovy německého konzulátu upozorňuje na přetrvávající možnost, že při budoucích vojenských akcích budou zasaženy i další zahraniční ambasády.

Vzhledem k tomu, že ruská armáda si je plně vědoma umístění budov zahraničních vlád a velvyslanectví na Ukrajině, nabízí se otázka, zda se jednalo o záměrný úder a „vzkaz“?

Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že je „hluboce šokován“ tím, co znamenalo největší ruský nálet od začátku invaze. K tomu se vyjádřil mluvčí OSN Stéphane Dujarric:

„Představuje to další nepřijatelnou eskalaci války a jako vždy na to nejvíce doplácí civilisté.“

Do věci se vložil také americký prezident Joe Biden, který v krátkém prohlášení uvedl, že pondělní útoky podtrhují „naprostou brutalitu“ ruské taktiky během války a že se to neobejde bez „nákladů“.

Zdroj: zerohedge.com