Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a jeho manželka Pricilla Chanová věnovali během voleb 2020 obrovské částky neziskovým organizacím po celé zemi. (Foto: Flickr)

Ve skutečnosti dvojice během volebního cyklu darovala přibližně 400 milionů dolarů. Tyto peníze pak nakonec pomohly více liberálům než konzervativcům, jak uvedla agentura AP:

„Zuckerbergovy peníze byly z velké části rozděleny prostřednictvím nestranické nadace, která má liberální kořeny. Konzervativní skupiny se odvolávají na analýzy, podle nichž peníze šly nepřiměřeně do demokraticky orientovaných okresů v klíčových státech, jako je Florida a Pensylvánie.“

Řada červených států poté zakročila a zakázala takové soukromé dary volebním organizacím, jedním z nich byla i Georgia. Její post-Zuckerbuckův zákon vyžaduje, aby všechny dary poskytnuté místním volebním úřadům rozděloval státní tajemník.

Jeden okres v Georgii, DeKalb, se tomuto zákonu vzepřel. Přijal 2 miliony dolarů od Centra pro techniku a občanský život, neziskové organizace, která získala lví podíl na Zuckerbucks 2020.

Státní tajemník státu Georgia Brad Raffensperger (R) obvinil okres DeKalb z přijetí 2 milionů dolarů ze soukromých peněz na správu voleb – neboli „Zuckerbucks“ – v „rozporu“ se státními zákony a zároveň navrhl legislativní opatření, které by zabránilo okresům přímo přijímat takové prostředky.

Rada pro registraci voličů a volby okresu DeKalb přijala 2 miliony dolarů od neziskové organizace spojené se zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem.

Přijetí soukromých prostředků ze strany DeKalbu „je porušením zákona S.B. 202,“ řekl Raffensperger ve čtvrtek v rozhovoru pro Just the News s odkazem na zákon o volební reformě v Georgii z roku 2021.

„Legislativním záměrem zákona S.B. 202 bylo vyloučit, aby jakékoli externí organizace posílaly přímo okresům peníze na volební účely,“ uvedl nejvyšší státní volební úředník a poznamenal, že „znění zákona S.B. 202 je takové, že peníze by měly být zaslány úřadu státního tajemníka“ a poté rozděleny okresům.

Důvodem pro tento způsob rozdělování prostředků bylo, aby „se s každým okresem zacházelo v celém státě stejně“, což by přineslo prospěch menším i větším okresům, vysvětlil.

Státní tajemník Raffensberger nebyl jediným gruzínským politikem, který DeKalba za přijetí darovaných dolarů v rozporu s gruzínskými zákony označil. Učinila tak i bývalá senátorka za Georgii Kelly Loefflerová, která uvedla:

„Po volbách v roce 2020 zákonodárci státu Georgia rychle jednali a zakázali společnosti Zuckerbucks – a všem ostatním externím penězům – ovlivňovat naše volby. Dnes, o dva roky později, hluboce modrý okres DeKalb tento zákon bezostyšně obchází, aby získal stejné peníze, a zároveň podkopává důvěru a spravedlnost našeho volebního procesu.

„Pointa je, že volební operace v Georgii by neměly být kupovány a placeny zvláštními zájmy, a nyní je to zákon. Proto jménem gruzínských voličů vyzývám k vyšetřování jasného porušení zákona ze strany okresu DeKalb a k uzavření tohoto stranického Zuckerbuckova bahna.“

Zdroj: trendingpoliticsnews.com