Pokud si myslíte, že ve Venezuele jsou jen prázdné supermarkety, násilí a protesty proti vládě, pak vás svědectví těchto dvou cizinců mohou překvapit. (Foto: Twitter)

„Je snazší lidi oklamat, než je přesvědčit, že byli oklamáni," tímto citátem Marka Twaina se představuje Diego @diegoenlalucha z Argentiny, který se stal populárním poté, co odjel do Venezuely a ukázal, jaká je skutečná situace v zemi.

Zdá se, že to, co ukazuje, se nelíbí uživatelům sociálních sítí. „Když jsem přijel do Venezuely a ukázal to, co vlastně vidím, sesypaly se na mě hrozby," řekl na Twitteru Diego.

Na základě obsahu jeho videozáznamu takové hrozby pocházejí spíše od opozice vlády než od přívrženců prezidenta Venezuely Nicoláse Madura. Diego je obviněn z falšování videí a lidé píšou o vysoké inflaci.

Nicméně Diego nenavštěvuje pouze nákupní centra a bohaté oblasti, ale také chudé čtvrti a sociální obydlí daleko od centra města, zejména v jižním Caracasu.

„Média mé vlastní země tvrdí, že všechny trhy v Caracasu jsou prázdné. Šel jsem se na to podívat svými vlastními očima a čekalo mě překvapení," povídá Diego. „Překvapení" pro něj bylo to, že regály obchodů a trhů jsou plné zboží.

Ve Venezuele také žije Chilezolanita. Tato chilská dívka, která se přestěhovala do Caracasu, používá svůj mobilní telefon, aby nám na Twitteru a na Facebooku ukázala, co obyčejná média ve zprávách skrývají a převracejí. Podle jejího názoru je Venezuela spíše podobná Chile než Sýrii, Iráku nebo Haiti.

Jedno z jejích videí ukazuje, co se stalo 23. února na hranici s Kolumbií, kdy byl učiněn pokus o poskytnutí humanitární pomoci, o kterou požádal Juan Guaidó, jenž se dříve prohlásil za prezidenta.

Chilezolanita píše: „Zde je to, co se stalo 23. února ve Venezuele. Copak vám včera v televizi neukázali, že zatímco na kolumbijské hranici s Venezuelou se pravičáci snažili vyvolat násilí, v Caracasu přívrženci Cháveze vyšli do ulic s podporou Nicoláse Madura?