24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Flickr / ilustrační)

18:33 Portugalský premiér Antonio Costa se během návštěvy Kyjeva setkal se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

17:40 Turecko očekává od Švédska konkrétní kroky v boji proti terorismu, říká Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sdělil švédské premiérce Magdaleně Anderssonové, že Ankara očekává konkrétní kroky týkající se jejích obav z teroristických organizací.

13:05 Ukrajina zlomila páteř ruské armády, uvedl Zelenskyj

Řekl, že jeho země „zlomila páteř“ jedné z nejsilnějších armád světa – a dodal, že Rusové se „v příštích několika letech nehodlají postavit na nohy“.

Varoval však před velkými očekáváními ohledně toho, čeho může Ukrajina dosáhnout na bojišti.

Zelenskyj řekl, že návrat ke statu quo z 23. února – před ruskou invazí – by představoval „vítězství“.

Znamenalo by to konec „první fáze války“, řekl – a dodal, že konflikt lze plně vyřešit pouze prostřednictvím diplomacie.

Zelenskyj trval na tom, že jeho země byla na invazi dostatečně připravena – a naznačuje, že Rusové se dopustili podcenění. „O řadě věcí nevěděli,“ tvrdil.

Vysílání se uskutečnilo u příležitosti tří let od jeho nástupu do funkce.

09:50 Moldavsko by mělo být vyzbrojeno podle standardů NATO, uvedla britská ministryně

Moldavsko s nervozitou sleduje události na východě země. Stejně jako na Ukrajině i v Moldavsku působí Ruskem podporovaní separatisté a Moskva se zde pokouší o destabilizaci.

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová nyní navrhla, aby bylo Moldavsko vyzbrojeno podle standardů NATO, přestože není členem Aliance. Ministryně zahraničí uvedla, že země musí být „trvale schopna se bránit“. Deníku The Telegraph řekla, že o této myšlence se diskutuje se spojenci Británie.

Její komentáře přišly v době, kdy Rusko prohlásilo, že má úplnou kontrolu nad ukrajinským přístavem Mariupol. Moskva prohlásila, že město bylo zcela „osvobozeno“ – poté, co poslední ukrajinští obránci složili zbraně. Tím se uvolní síly, které se budou moci zúčastnit zřejmě velké ofenzívy v Luhanské oblasti.

Dny zvýšeného bombardování umožnily prolomení některých ukrajinských pozic – což vedlo k obavám, že na východě začne další obklíčení – stejně jako skončilo obklíčení Mariupolu.

07:01 Ruský majetek by měl být zabaven na financování obnovy Ukrajiny, říká Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval spojence Ukrajiny k podpisu mnohostranné dohody, která by vytvořila mechanismus pro odškodnění „každého člověka, který utrpěl v důsledku akcí ruské armády“.

Ve svém nočním projevu Zelenskyj uvedl, že ruské finanční prostředky a majetek, které se nacházejí ve spojeneckých zemích, by měly být zabaveny nebo zmrazeny a poté zkonfiskovány a nasměrovány do speciálně vytvořeného fondu, z něhož „každý, kdo byl postižen ruskou agresí, bude moci obdržet odpovídající odškodnění“.

„Pracujeme na tom, aby Rusko tak či onak kompenzovalo vše, co na Ukrajině zničilo.“

„Každý vypálený dům, každou zničenou školu, zničenou nemocnici, každý vyhozený kulturní dům a infrastrukturu, každý zničený podnik, každý zastavený obchod.“

„Rusko pocítí skutečnou váhu každé rakety, každé bomby a každé střely, které vypustilo na Ukrajinu.“

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov již dříve uvedl, že plán použít zabavená ruská aktiva k zaplacení obnovy Ukrajiny by byl „naprostou krádeží“.

20. května 2022


21:30 Gazprom potvrdil, že zastaví dodávky plynu do Finska

Jak jsme již dříve informovali, finská státní energetická společnost Gasum uvedla, že Rusko zastavuje dodávky zemního plynu do Finska poté, co země odmítla platit za ruský plyn v rublech.

Nyní ruský plynárenský gigant Gazprom potvrdil, že od soboty, kdy končí stávající smlouva o dodávkách mezi oběma zeměmi, pozastaví prodej plynu do Finska.

Ruský prezident Vladimir Putin mezitím uvedl, že hodlá s Gazpromem jednat o možnosti zvýšení dodávek zkapalněného zemního plynu do Kaliningradu, informovala ruská tisková agentura Interfax.

Kaliningrad je ruské území sevřené mezi Litvou a Polskem – obě země jsou členy NATO.

18:01 USA pošlou na Ukrajinu protilodní rakety

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena údajně plánuje vyslat na Ukrajinu modernější protilodní střely, které by této bývalé sovětské republice pomohly prolomit ruskou námořní blokádu černomořských přístavů.

Jedná se o střely Harpoon, vyráběné společností Boeing, a Naval Strike Missile (NSM), vyráběné společnostmi Kongsberg a Raytheon Technologies, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na tři nejmenované představitele administrativy a dva zdroje z Kongresu.

Probíhají jednání o tom, zda rakety dodat přímo Kyjevu, nebo je předat prostřednictvím evropského spojence.

14:08 Rusko plánuje nové vojenské základny jako protiváhu NATO

Ruský ministr obrany se také zamýšlí nad tím, jak bude země reagovat na východní expanzi NATO.

Rusko vytvoří nové vojenské základny na západě země, aby čelilo posilování NATO v blízkosti svých hranic, tvrdí Sergej Šojgu.

Finsko a Švédsko oficiálně podaly žádosti o vstup do NATO, vojenské aliance 30 západních zemí.

10:54 Vedoucí nezávislé běloruské odborové organizace byl odsouzen k 15 dnům vězení, informuje polské Evropské rádio pro Bělorusko (Euroradio).

Maksim Paznyakow byl zatčen poté, co se na profilovém obrázku jeho stránky na Facebooku objevila ukrajinská vlajka spolu s heslem „Za nezávislost!“.

09:54 V Evropě je válka, německá vláda chce poslat těžké zbraně na Ukrajinu – a najednou beze stopy zmizí nejdůležitější německý šéf Rheinmetallu, který je 4 dny nezvěstný, uvedl Bild.

07:14 Cherson se stane součástí Ruska, říká nový gubernátor

Ruskem dosazený gubernátor okupovaného Chersona na jihu Ukrajiny prohlásil, že region bude brzy plně integrován do Ruska.

Volodymyr Saldo, který byl dosazen ruskými silami poté, co začátkem března převzaly kontrolu nad oblastí, napsal na Telegramu, že se stane „Chersonskou oblastí Ruské federace“.

Jeho zástupce Kirill Stremousov napsal, že obyvatelé budou moci požádat o ruské občanství v příštích týdnech, až se situace stabilizuje.

Ukrajinští představitelé opakovaně varovali, že Moskva plánuje v regionu i jinde fingované referendum o nezávislosti.

Ruští představitelé však nepotvrdili, že by se chystala anexe okupovaných oblastí na jihu Ukrajiny, a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na začátku tohoto měsíce uvedl, že budoucnost regionu závisí na vůli obyvatel.

19. května 2022


14:53 Turecko blokuje přístup Švédska a Finska do NATO; zde je seznam požadavků

12:54 Byl obnoven proces s ruským vojákem, který se přiznal k zabití neozbrojeného civilisty.

Jednadvacetiletý Vadim Šišimarin se ve středu přiznal, že několik dní po zahájení invaze zastřelil Oleksandra Šelipova. Hrozí mu doživotní vězení.

11:13 Členství Ukrajiny v EU nepůjde zkratkou, říká Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz varoval, že navzdory ruské invazi nelze urychlit snahy Ukrajiny o vstup do Evropské unie.

07:17 Zelenskyj se vysmál tvrzení Ruska o laserových zbraních

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním projevu k národu zesměšnil tvrzení Ruska, že ve válce proti Ukrajině používá nové sofistikované laserové zbraně.

Ve středu ruský vládní úředník pověřený vojenským vývojem uvedl, že na Ukrajině se používají lasery k vypalování a zneškodňování bezpilotních letounů.

Zelenskyj ve svém projevu uvedl paralelu s tvrzením nacistického Německa, že vynalezlo „zázračnou zbraň“ v posledních dnech druhé světové války, kdy už bylo jasné, že prohraje.

„Čím bylo jasnější, že ve válce nemají šanci, tím více se propagovala úžasná zbraň, která bude tak mocná, že zajistí zvrat,“ řekl ve svém nočním projevu na Facebooku.

„A tak vidíme, že ve třetím měsíci plnohodnotné války se Rusko snaží najít svou ‚zázračnou zbraň’… to vše jasně ukazuje na naprosté selhání mise.“

Vyzval také parlament země, aby urychleně schválil jeho žádost o prodloužení válečného stavu.

18. května 2022


18:15 Politik napojený na Kreml přiznává válečné potíže

Další prokremelský hlas připustil „potíže“ ve válce s Ukrajinou, kterou Rusko označuje za „speciální vojenskou operaci“.

Rašid Nurgalijev, zástupce tajemníka Rady bezpečnosti Vladimira Putina, však trvá na tom, že Rusko dosáhne svých cílů – včetně „denacifikace Ukrajiny“.

Navazuje na výroky plukovníka ve výslužbě a vojenského analytika v hlavním vysílacím čase ruské televize ze začátku tohoto týdne, v nichž Michail Chodarenok varoval, že „situace [pro Rusko] se jednoznačně zhorší“.

„Jsme v naprosté politické izolaci a celý svět je proti nám, i když si to nechceme připustit,“ řekl Chodarenok při vystoupení ve vlajkovém diskusním pořadu 60 minut.

Ruská bezpečnostní rada dnes pořádá schůzku s téměř stovkou zahraničních velvyslanců, na níž se bude diskutovat o hrozbách, které představují „uzavřené laboratoře“ a „neonacismus“.

Nurgalijev shromážděným velvyslancům řekl: „Navzdory všem existujícím obtížím bude speciální vojenská operace dokončena – přičemž její cíle, včetně těch, které se týkají demilitarizace a denacifikace Ukrajiny [a] obrany Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, budou splněny v plném rozsahu.“

O jeho výrocích informovala ruská tisková agentura Interfax.

14:27 EU poskytne téměř 300 miliard eur na podporu odklonu od ruské energetiky

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové může EU nahradit ruská fosilní paliva dodávkami z jiných zemí, čistými zdroji energie a úsporami energie.

EU podle ní poskytne téměř 300 miliard eur na pomoc Evropě při odklonu od ruské energetiky – přibližně 72 miliard eur ve formě grantů a 225 miliard eur ve formě půjček.

Investice budou zahrnovat 10 miliard eur na plynovou infrastrukturu, 2 miliardy eur na ropu a zbytek na čistou energii, říká von der Leyenová.

Komise navrhuje zvýšit cíl pro energii z obnovitelných zdrojů do roku 2030 ze 40 % na 45 %, dodává von der Leyenová.

Navrhuje také poskytnout Ukrajině v letošním roce další pomoc ve výši až 9 miliard eur.

Von der Leyenová také říká, že je čas přemýšlet o obnově Ukrajiny, kdykoli válka skončí, a dodává, že EU má „strategický zájem vést toto úsilí o obnovu“, ale neměla by být jedinou přispívající stranou.

„Proto navrhujeme, aby součástí tohoto plánu byla platforma pro obnovu, kterou by společně vedly Ukrajina a Komise a která by sdružovala členské státy EU, další bilaterální nebo mezinárodní dárce, mezinárodní finanční instituce a další podobně smýšlející partnery,“ říká.

12:59 Od začátku rozsáhlé invaze bylo na Ukrajině zabito až 28 300 ruských vojáků, uvádí Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny na Facebooku.

11:06 Téměř 1000 bojovníků Azovstalu se vzdalo, tvrdí Rusko

Podle ruského ministerstva obrany se téměř 1 000 ukrajinských bojovníků, kteří se ukrývají v ocelárnách Azovstal v Mariupolu, vzdalo.

Podle něj se za posledních 24 hodin vzdalo 694 bojovníků z ukrajinské armády a praporu Azov.

Ministerstvo uvádí, že celkový počet těch, kteří se nyní vzdali, je 959 (to zahrnuje i 265 osob, které podle něj odešly při první evakuaci v pondělí).

Ti, kteří opouštějí ocelárny, jsou odváženi na území kontrolované Ruskem.

Ukrajinské úřady neposkytly aktuální informace o tom, kolik bojovníků dnes Azovstal opustilo.

10:05 Švédsko a Finsko dnes ráno oficiálně podaly přihlášky do NATO.

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že jde o „historický okamžik, kterého musíme využít“, a dodal, že členství severských zemí by zvýšilo sdílenou bezpečnost.

09:26 Nový ruský tank terminátor spatřen poprvé na Ukrajině

Bylo zveřejněno video ruského termánátora BMPT se symbolem „V“ pohybuje po osadě v oblasti Severodoněcka. Tato bojová vozidla byla na Ukrajině spatřena poprvé od začátku invaze.

https://youtube.com/watch?v=tCMIFbreaj0

17. května 2022


20:13 Zelenskyj vystoupil na filmovém festivalu v Cannes

Současný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přenesl své poselství na filmový festival v Cannes.

Na videu řekl publiku: „Všichni jsme se snažili, aby se nám podařilo získat co nejvíce informací: „Nakonec nenávist zmizí a diktátoři zemřou.“

Odkázal přitom na sílu kinematografie během 2. světové války, včetně filmu Charlieho Chaplina Velký diktátor, který zesměšňoval Adolfa Hitlera.

„Potřebujeme nového Chaplina, který by dnes dokázal, že film není němý,“ řekl.

Jeho projev sklidil na slavném festivalu ovace publika ve stoje.

14:14 Český ministr zahraničí kritizuje Maďarsko za jeho postoj k Rusku

Český ministr zahraničí Jan Lipavský na Twitteru kritizoval maďarskou vládu za její postoj k Rusku poté, co Viktor Orbán v pondělí složil přísahu jako premiér.

Jan Lipavský uvedl, že rozhodnutí Maďarska nepodpořit sankce zaměřené proti vývozu ruských energetických produktů je „nepřijatelné“, a dodal, že Evropa musí být jednotnější než kdykoli předtím.

Česká republika – spolu s Maďarskem, Polskem a Slovenskem – patří do takzvané skupiny středoevropských zemí „visegrádské čtyřky“, která byla vytvořena za účelem hájení společných zájmů v EU.

13:32 Německá poslankyně uvedla, koho ve skutečnosti poškozují sankce

11:29 Rusko tvrdí, že mezi Moskvou a Kyjevem neprobíhají žádná jednání

Náměstek moskevského ministra zahraničí Andrej Rudenko podle agentury Interfax prohlásil, že v současné době neprobíhají žádná jednání mezi Ruskem a Ukrajinou.

„Ne, jednání nepokračují. Ukrajina se prakticky stáhla z vyjednávacího procesu,“ řekl ministr zahraničí novinářům v ruském Nižním Novgorodu.

Rudenko uvedl, že Kyjev se stáhl z diplomatických rozhovorů, když zopakoval, že jednání neprobíhají „v žádné formě“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve řekl Franku Gardnerovi z BBC, že chápe potřebu dialogu s Ruskem – a že z jejich strany „nebyly spáleny všechny diplomatické mosty„.

08:30 Americký generál smazal tweet, ve kterém vydával videohru za záběry z války na Ukrajině

07:47 Potřebujeme naše hrdiny z Azovstalu živé, uvedl Zelenskyj

82. den obrany Ukrajiny byl „těžký“, říká prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním projevu na Facebooku, který začíná nejnovější situací v Mariupolu.

„Díky akcím ukrajinské armády – ozbrojených sil Ukrajiny, rozvědky, vyjednávacího týmu, Mezinárodního výboru Červeného kříže a OSN doufáme, že se nám podaří zachránit životy našich chlapců,“ říká Zelenskyj.

„Mezi nimi jsou i těžce zranění. Je jim poskytována lékařská pomoc.“

„Chci to zdůraznit: Ukrajina potřebuje živé ukrajinské hrdiny,“ pokračuje.

„To je naše zásada. Myslím, že každý adekvátní člověk tato slova pochopí.“

Zelenskyj dodal, že práce na tom, „aby se chlapci vrátili domů“, v Mariupolu pokračují, zatímco na východě země zuří další boje.

Ukrajinské jednotky „odrážejí neustálé útoky v těch oblastech, kde se Rusko stále snaží postupovat“, řekl a poukázal na město Severodoněck jako na jeden z hlavních cílů Ruska.

16. května 2022


19:44 Erdogan prohlásil, že neschválí vstup Švédska a Finska do NATO

19:15 Ukrajina vítězí a přežije, říká nejvyšší britský vojenský důstojník

Nejvyšší britský vojenský důstojník tvrdí, že Ukrajina vyhrává válku a již si „zajistila“ přežití.

Admirál sir Tony Radakin rovněž označil žádosti Švédska a Finska o vstup do NATO za „další vítězství Ukrajiny“ v její válce s Ruskem.

Radakin, náčelník generálního štábu obrany, řekl: „Je jasné, že Ukrajina vítězí a Putin prohrává.“

„Ukrajina vítězí, protože Ukrajina vede existenční boj o přežití… a přežije.“ Radakin řekl, že její budoucnost jako nezávislé země je nyní zaručena.

Dodal, že vítězství Ukrajiny sahá mnohem dále než k tomu, co se děje na bojišti. Řekl, že Ukrajina je v „první linii obrany globálních pravidel a globálních hodnot“.

18:09 EU připravila plán na nákup pohonných hmot z Ruska bez porušení sankcí

17:02 Prezident Zelenskyj zaslal poděkování ukrajinským vojákům, kteří vyhnali ruské jednotky z Charkova, druhého největšího města Ukrajiny.

16:01 Rusko tvrdí, že v blízkosti hranic byly vytvořeny biologické zbraně

Během ruské invaze na Ukrajinu Moskva získala „dokumentární důkazy o tom, že v blízkosti ruských hranic byly v podstatě vytvořeny komponenty biologických zbraní“, řekl na summitu bezpečnostního bloku CSTO vedeného Ruskem.

Dodal, že „se pracuje na možných metodách a mechanismech destabilizace epidemiologické situace v postsovětském prostoru“.

BBC nebyla schopna tato tvrzení nezávisle ověřit.

11:55 McDonald’s oznamuje, že se stahuje z Ruska kvůli humanitární krizi na Ukrajině a nepředvídatelným provozním podmínkám.

Obří fastfoodový řetězec otevřel svou první pobočku v Moskvě v roce 1990, těsně před pádem Sovětského svazu.

Společnost McDonald’s Corp. oznámila, že se po více než 30 letech působení v Rusku z této země stáhne, a zintenzivnila tak firemní reakci na invazi na Ukrajinu.

07:15 Vítězství vyžaduje ropné embargo, tanky, letadla a dělostřelectvo, zní z Ukrajiny

Ukrajina potřebuje těžké zbraně ze Západu a „skutečné ropné embargo“ na Rusko, aby ho do konce roku porazila, tvrdí vysoký poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

„Ukrajina nemá zájem na vleklé válce s Ruskem, stejně jako celý svět.“

„Nemůžeme porazit tento měsíc [jak bylo zveřejněno], ale můžeme to udělat tento rok.“

„Recept na vítězství je jednoduchý: skutečné ropné embargo + tanky, letadla a dělostřelectvo. Ukončeme to společně,“ píše na Twitteru v angličtině.

15. května 2022


19:55 Zelenskyj podepsal zákon umožňující zákaz „protiukrajinských“ stran

18:21 Švédsko chce vstoupit do NATO, ale nechce mít v zemi základny

Přinášíme další informace o rozhodnutí švédské vládnoucí strany podpořit vstup země do NATO.

V prohlášení se uvádí: „Předsednictvo strany sociálních demokratů rozhodlo, že strana bude usilovat o to, aby Švédsko požádalo o členství v NATO.“

Nechce však ve Švédsku jaderné zbraně ani základny NATO.

„Sociální demokraté se proto budou snažit zajistit, aby Švédsko v případě schválení žádosti o členství v NATO vyjádřilo jednostranné výhrady proti rozmístění jaderných zbraní a stálých základen na švédském území,“ píše se dále v prohlášení.

17:06 Skutečný důvod snahy EU o uvalení embarga na ruskou ropu

15:06 Podle USA má vstup Finska a Švédska do NATO širokou podporu

Americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že během setkání ministrů zahraničí členských zemí v Berlíně slyšel „téměř všeobecně velmi silnou podporu“ vstupu Finska a Švédska do NATO.

„Spojené státy by silně podpořily žádost Švédska nebo Finska o členství v NATO, pokud by se rozhodly o členství v alianci oficiálně požádat,“ říká Blinken.

„Jsem velmi přesvědčen, že dosáhneme konsensu,“ dodává.

Podle agentury Reuters Blinken rovněž uvedl, že USA znovu otevřou své velvyslanectví v ukrajinském hlavním městě Kyjevě.

11:26 Po ukrajinském vítězství na Eurovizi chce Zelenskyj příští konání v Mariupolu

14. května 2022


18:15 Putin varoval finského prezidenta, že vstup do NATO by byl chybou

Finský prezident dnes telefonoval svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, aby mu sdělil, že Finsko v nejbližších dnech požádá o členství v NATO.

Sauli Niinistö v prohlášení uvedl, že Putinovi sdělil, jak nedávné kroky Ruska spolu s invazí na Ukrajinu „změnily bezpečnostní prostředí Finska“.

„Rozhovor byl přímý a přímočarý a proběhl bez zhoršení. Za důležité bylo považováno vyhnout se napětí,“ říká Niinistö.

Putin Niinistöovi sdělil, že v současné době neexistují žádné hrozby pro finskou bezpečnost a že vzdát se dlouholetého neutrálního statusu Finska by byla chyba.

Změna by poškodila vztahy mezi oběma zeměmi, „které byly po mnoho let budovány v duchu dobrého sousedství a partnerské spolupráce a byly oboustranně výhodné“.

16:44 Prezident Zelenskyj dnes v Kyjevě přivítal delegaci USA vedenou senátorem Mitchem McConnellem.

Zelensky uvedl, že jde o „silný signál dvoustranné podpory Ukrajině“.

„Děkuji vám za vaše vedení, které nám pomáhá bojovat nejen za naši zemi, ale také za demokratické hodnoty a svobody.“

13:43 Válka pravděpodobně skončí do konce roku, tvrdí ukrajinský generál

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky prohlásil, že válka s Ruskem dosáhne zlomu v polovině srpna a pravděpodobně skončí do konce roku.

V rozhovoru pro Sky News generálmajor Kyrylo Budanov uvedl, že „bod zlomu nastane ve druhé polovině srpna“ a „většina aktivních bojových akcí skončí do konce tohoto roku“.

„V důsledku toho obnovíme ukrajinskou moc na všech našich územích, která jsme ztratili, včetně Donbasu a Krymu.“

Dodal, že prohra Ruska ve válce povede k převratu proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který podle něj již probíhá. BBC toto tvrzení neověřila.

Tvrdil také, že prezident Putin je ve „velmi špatném psychickém a fyzickém stavu a je velmi nemocný“. Takové tvrzení nebylo doloženo.

12:59 Indie zakazuje vývoz pšenice kvůli jejímu celosvětovému nedostatku

10:15 Moskva je připravena reagovat na zbraně NATO u hranic

Rusko varovalo, že široce očekávaná snaha Finska a Švédska o vstup do NATO povede k „militarizaci“ regionu – a že Moskva bude reagovat, pokud NATO rozmístí jaderné zbraně v blízkosti svých hranic.

Náměstek ministra zahraničí Alexandr Gruško uvedl, že Rusko ví, že NATO chce „militarizovat vše, co je v dosahu“, informovala tisková agentura Interfax, zatímco další ruská tisková agentura RIA ho citovala s tím, že navrhované rozšíření NATO vyvolá „politickou reakci“ Ruska.

Tato reakce by podle něj nebyla založena na emocích, ale na důkladné analýze situace.

Jak jsme již informovali, Švédsko a Finsko se dnes mají zúčastnit zasedání NATO jako hosté a jejich rozhodnutí o podání žádosti se očekává v příštích dnech.

Kreml pohrozil nějakou reakcí na takovou žádost – ale mlžil o tom, jak přesně by mohla vypadat.

08:11 Gruzínský region uspořádá referendum o připojení k Rusku

Vůdce separatistického regionu Jižní Osetie vyhlásil referendum o připojení k Rusku.

V prohlášení kanceláře Anatolije Bibilova se uvádí, že je „historickou touhou“ jeho lidu spojit se s Ruskem a že hlasování se uskuteční 17. července.

Moskva uznává nezávislost regionu po krátké válce mezi Ruskem a Gruzií v roce 2008 a poskytuje mu finanční podporu, ruské občanství pro jeho občany a umisťuje zde vojenské základny.

Gruzie tvrdí, že Jižní Osetie je okupovaným územím, a již dříve uvedla, že referendum o připojení k Rusku by bylo nepřijatelné.

13. května 2022


20:03 Ukrajina vstupuje do nové fáze války, říká ministr obrany

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov prohlásil, že země vstupuje do nové fáze války.

Reznikov přislíbil vyzbrojit milion bojovníků novými zbraněmi a vojenským vybavením, které zemi v posledních týdnech věnovaly USA a další západní země.

Ministr obrany uvedl, že během začátku války „byli dobrovolníci nesmírně užiteční“ a právě díky jejich mobilitě „rychle vyřešili vysoce naléhavé problémy“.

Reznikov uvedl, že k vítězství musí Ukrajina „pečlivě plánovat zdroje a vyvarovat se chyb“ a investuje do ukrajinských výrobních zařízení, aby „zajistila stabilitu a četnost dodávek“.

Ve svém prohlášení na Facebooku uvedl, že Ukrajina spoléhala na charitativní pomoc občanů, dobrovolníků a občanských organizací, pokud jde o značnou část vojenského vybavení.

Uvedl, že na konci dubna se ukrajinské ministerstvo obrany spoléhalo na dary na 50 % neprůstřelných vest používaných v boji.

Dodal však, že od 13. května se Ukrajině podařilo zvýšit výrobu a zajistit 57 % neprůstřelných vest ozbrojených sil.

18:30 Poslanec ruské Státní dumy navrhl, aby „Polsko bylo po Ukrajině další na řadě pro denacifikaci“, informuje státní tisková agentura RIA.

18:15 Erdogan: Turecko není nakloněno vstupu Švédska a Finska do NATO

13:20 Putin obvinil Ukrajinu z blokování rozhovorů

Ruský prezident Vladimir Putin řekl německé kancléřce, že mírové rozhovory blokuje Kyjev, a nikoli Moskva.

Kremlem přečtený telefonický rozhovor s Olafem Scholzem přišel těsně předtím, než ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba – který je v současné době v Německu – novinářům řekl, že podle jeho názoru Rusko nemá chuť ani na mírové, ani na bezpečnostní rozhovory.

V rozhovoru se Scholzem Putin rovněž zopakoval své zdůvodnění invaze – která je označována za „speciální vojenskou operaci“ – a tvrdil, že civilisty ukrývající se v ocelárnách v Mariupolu zadržují ukrajinské síly.

12:49 Dnes má před soudem stanout ruský voják, který údajně zabil neozbrojeného ukrajinského civilistu, což je první případ válečného zločinu od zahájení ruské invaze.

11:15 Evropská unie přislíbila Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 500 milionů eur (425 milionů liber), informovala agentura Reuters.

09:13 Rubl se stal nejvýkonnější měnou na světě

07:42 Strategická porážka Ruska je zřejmá, tvrdí Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko utrpělo na Ukrajině strategickou porážku, která je „již zřejmá všem na světě“.

„Rusku prostě chybí odvaha si to přiznat,“ řekl ve svém nočním projevu.

Zelenskyj rovněž označil ruské síly za „zbabělce“, kteří se „snaží skrýt pravdu za raketové, letecké a dělostřelecké údery“.

V projevu k Mezinárodnímu dni zdravotních sester poděkoval zdravotním sestrám a zdravotníkům za záchranu životů ukrajinských vojáků, ale tvrdil, že ruské síly od začátku války zničily 570 zdravotnických zařízení.

12. května 2022


20:27 „Byla to sebevražedná mise“. Život zahraničních bojovníků na Ukrajině

16:59 Západ sankcemi poškozuje vlastní zájmy, uvedl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Západ, že uvalením sankcí na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu poškozuje jeho vlastní národní zájmy a „vyvolává globální krizi“.

S poukazem na prudký nárůst inflace řekl na zasedání vlády o ekonomických otázkách, že „ceny komodit v eurozóně vzrostly o více než 11 %“.

Ve svém vystoupení, které bylo odvysíláno na státním vysílacím kanálu Rossija 24, varoval, že „pokračování posedlosti sankcemi… nevyhnutelně povede k nejsložitějším, téměř nezvratným důsledkům pro Evropskou unii“.

Putin rovněž uvedl, že „elity západních zemí“ nesou vinu za to, že způsobují dominové efekty pro chudší země, a naznačil, že „jsou připraveny obětovat zbytek světa, aby si udržely svou globální dominanci“.

12:54 Vstup Finska do NATO představuje hrozbu pro Rusko, uvedl Kreml

Kreml tvrdí, že plán Finska připojit se k NATO je „rozhodně“ hrozbou pro Rusko a že rozšíření vojenského bloku nezajistí větší stabilitu Evropy ani světa.

V konferenčním rozhovoru s novináři mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že kroky Finska směřující ke vstupu do NATO jsou důvodem k politování a k symetrické reakci, informuje tisková agentura Reuters.

Dodal, že Finsko podniklo „nepřátelské kroky“ vůči Rusku.

Na otázku, jakou formu bude mít ruská odpověď, odpověděl: „Vše bude záviset na tom, jak se bude vyvíjet tento… proces rozšiřování NATO, na tom, do jaké míry se vojenská infrastruktura přiblíží k našim hranicím.“

11:51 Šéfka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová uvedla, že v posledních týdnech bylo v oblastech kolem ukrajinského hlavního města Kyjeva nalezeno 1000 těl.

Dodala, že OSN prověřuje obvinění z porušování pravidel, k němuž dochází od začátku ruské invaze, a že mnohá z nich se mohou rovnat válečným zločinům.

09:44 Finsko se vyslovilo pro vstup do NATO

Finsko by mělo podat žádost o vstup do vojenské aliance NATO, uvedli ve čtvrtek ve společném prohlášení finský prezident Sauli Niinisto a premiérka Sanna Marinová.

„Finsko musí neprodleně podat žádost o členství v NATO,“ uvedli Niinisto a Marinová.

Jedná se o zásadní změnu politiky vyvolanou ruskou invazí na Ukrajinu. Finsko, které s Ruskem sdílí 1 300 km dlouhou hranici a má s ním složitou minulost, dosud zůstávalo mimo alianci.

Toto je úplné prohlášení finského prezidenta Sauliho Niinista a premiérky Sanny Marinové.

Během letošního jara proběhla důležitá diskuse o možném členství Finska v NATO. Bylo zapotřebí času, aby si parlament a celá společnost vytvořily k této otázce svůj postoj. Bylo zapotřebí času na úzké mezinárodní kontakty s NATO a jeho členskými zeměmi, jakož i se Švédskem. Chtěli jsme dát diskusi potřebný prostor. Nyní, když se blíží okamžik rozhodování, uvádíme naše shodné názory, a to i pro informaci parlamentním skupinám a stranám. Členství v NATO by posílilo bezpečnost Finska. Jako člen NATO by Finsko posílilo celou obrannou alianci. Finsko musí neprodleně požádat o členství v NATO. Doufáme, že vnitrostátní kroky, které jsou k tomuto rozhodnutí ještě zapotřebí, budou učiněny rychle během několika příštích dnů.

08:47 Musíme denacifikovat Rusko, Putin je nebezpečnější než Hitler, uvedl polský premiér

11. dubna 2022


20:55 Pokud se NATO rozšíří, může za to Putin, zní z Finska

Finsko říká, že žádost o vstup do NATO se týká pouze obrany. Vladimir Putin to ale tak nevidí. Rozšiřování NATO na východ vždy považoval za hrozbu.

Finsko má s Ruskem společnou hranici dlouhou 800 mil (1300 km), což vojenskou sílu aliance přibližuje Moskvě.

Členství Finska a Švédska v NATO také posílí jeho východní křídlo a přítomnost v Baltském moři. A Kreml pohrozil odvetou.

Někteří se obávají, že by mohl nasadit cílené jaderné zbraně. Finští diplomaté, s nimiž jsem hovořil, se však domnívají, že Rusko má na Ukrajině plné ruce vojenských sil a že se místo toho zaměří na kybernetické a dezinformační kampaně.

Říkají, že prezident Putin si za rozšiřování NATO může sám. Než Rusko napadlo Ukrajinu, většina Finů a Švédů dávala přednost spolupráci s NATO, ale ne uvnitř něj.

18:02 Ukrajina tvrdí, že Rusko vypustilo na Oděsu hypersonické rakety

16:18 Mluvčí Pentagonu Kirby přiznal, že Západ připravoval a zásoboval ukrajinskou armádu na bojové operace osm let.

16:01 „Válka je zločin“. Vizualizace největších partnerů USA a Ruska v obchodování se zbraněmi

14:26 Johnson nabídl podporu v případě napadení Švédska nebo Finska

Premiér Boris Johnson prohlásil, že podpoří Švédsko a Finsko, pokud se stanou terčem útoku – uprostřed debaty uvnitř obou zemí o tom, zda se připojit k alianci NATO.

Premiér je na 24hodinové cestě, na které se setká s vedoucími představiteli Švédska a Finska, aby s nimi jednal o probíhající invazi na Ukrajinu.

„Neochvějně a jednoznačně podporujeme Švédsko i Finsko a podpis těchto bezpečnostních prohlášení je symbolem věčného ujištění mezi našimi národy,“ uvedl premiér v prohlášení vydaném před jeho vystoupením.

Premiér v něm uvedl, že „vyloží záměr Spojeného království podpořit ozbrojené síly obou národů v případě, že budou čelit krizi nebo se stanou terčem útoku“.

12:59 Český miliardář Tykač varoval, co nastane po přerušení dodávek plynu

11:45 Ruské ropné embargo EU by zničilo ekonomiku, tvrdí Maďarsko

O tom, jak je Evropa závislá na ruském plynu, jsme již informovali mnohokrát, ale EU se v rámci svých dosud nejtvrdších opatření proti Rusku zaměřila na úplný zákaz dovozu ropy.

Ne všichni členové EU však souhlasí. Členský stát Maďarsko tvrdí, že ropné sankce proti Rusku by „zničily“ maďarskou ekonomiku.

Ministr zahraničí Peter Szijjarto uvedl, že Evropská komise nemá řešení pro „obrovské problémy, které by to pro Maďarsko způsobilo“, a to navzdory rozhovorům, které probíhají, informovala agentura Reuters.

Dodal, že dohoda o ropném embargu by fungovala pouze v případě, že by se vztahovala na námořní přepravu ropy, přičemž všechny dodávky ruské ropy prostřednictvím ropovodů by byly zcela vyňaty.

09:10 Ukrajina oznámila, že zastavuje klíčový ruský plynovod do Evropy

09:09 Putin se připravuje na dlouhou válku, tvrdí americké tajné služby

Více informací o varování amerických zpravodajských služeb, že se ruský prezident Vladimir Putin připravuje na dlouhou válku na Ukrajině, přičemž ani vítězství na východě země by nemuselo konflikt ukončit.

Přichází v době, kdy na východě země pokračují prudké boje, v nichž se Rusko snaží získat území.

Moskva přeorientovala své jednotky na dobytí regionu Donbas poté, co Ukrajina odolala pokusům o dobytí svého hlavního města Kyjeva. Navzdory tomu však její síly zůstávají v patové situaci, uvedly americké zpravodajské služby.

Avril Haines, ředitel národních zpravodajských služeb, v úterý při slyšení v americkém senátním výboru uvedl, že Putin má stále v úmyslu „dosáhnout cílů mimo Donbas“, ale že „čelí nesouladu mezi svými ambicemi a současnými konvenčními vojenskými schopnostmi Ruska“.

08:06 Biden podepsal urychlení vojenské pomoci Ukrajině, protože USA docházejí rakety

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY.