Poté, co ruské síly dobyly Mariupol (s výjimkou železáren a oceláren Azovstal, kde je stále obléháno několik stovek bojovníků Azova), začaly ruské rakety v noci na úterý a brzy ráno ostřelovat Oděsu. (Foto: Twitter)

„Budovy v jihoukrajinském přístavním městě Oděsa ležely v troskách, hasiči bojovali s požáry až do úterních časných hodin, den poté, co ruské síly přístav zasypaly raketami a prezident Vladimir Putin vedl vzdorné oslavy u příležitosti vítězství Sovětů nad nacistickým Německem ve druhé světové válce,“ poznamenala agentura Reuters.

Ukrajinské ozbrojené síly následně oznámily, že salva sedmi raket zasáhla nákupní centrum a sklad, přičemž nejméně jednoho člověka zabila a pět zranila.

Od března místní ukrajinští představitelé vyjadřovali obavy, že by se Rusko mohlo pokusit o námořní výsadek v hlavním jižním přístavním městě na pobřeží Černého moře. Ale nyní, po více než dvou měsících invaze, se zdá, že Oděsa je nyní na mušce – město, které je domovem ukrajinského námořnictva a které dosud z velké části unikalo přímému těžkému útoku.

Oděští představitelé nyní tvrdí, že Rusko na město vypálilo hypersonické rakety. „Ukrajina tvrdila, že přinejmenším část použité munice pochází ze sovětské éry, což ji činí nespolehlivou při zaměřování,“ začíná nejnovější zpráva agentury Associated Press a dodává:

„Centrum pro obranné strategie, ukrajinský think tank sledující válku, však uvedlo, že Moskva proti Oděse použila některé přesné zbraně: V tomto případě se jedná o hypersonické střely vzduch-země, tzv. Kinžal.“

Američtí a ukrajinští představitelé již v polovině března tvrdili, že ruské síly v omezené míře nasadily hypersonické střely. Prezident Biden tehdy rovněž prohlásil, že „je téměř nemožné je zastavit. Existuje důvod, proč ji používají“.

A podle CNN „britské ministerstvo obrany již dříve uvedlo, že raketa Kinžal je ve skutečnosti jen vzduchem odpalovanou verzí balistické rakety krátkého doletu Iskander (SRBM), kterou Rusko opakovaně použilo ve válce proti Ukrajině“. Výhodou střely je, že je příliš rychlá na to, aby ji mohly zachytit jakékoli obranné systémy.

Pokud však jde o toto nejnovější obvinění v Oděse, zatím není ověřeno, že na přístavní město byla vypálena hypersonická střela. Navíc ruská strana na toto obvinění zatím nereagovala a ani se to neočekává, protože invaze, která se nyní soustředí na východ a jih Ukrajiny, pokračuje.

Zdroj: zerohedge.com