Sněmovna reprezentantů Kongresu USA hlasovala pro ústavní žalobu na tamního prezidenta Donalda Trumpa, a to ve věci zneužití pravomoci a obstrukce vůči Kongresu. (Foto: Flickr)

Uvádí se, že výsledky hlasování se rozdělily dle stranické příslušnosti: demokratická většina hlasovala pro ústavní žalobu, zatímco republikáni byli proti.

Pokud jde o první obvinění, tedy zneužití pravomoci, hlasovalo pro 230 lidí, včetně jednoho nezávislého poslance. Proti pak bylo 197 poslanců, včetně dvou demokratů. Poslankyně a uchazečka o nominaci Demokratické strany na post prezidenta, Tulsi Gabbardová, se hlasování zdržela.

Co se týče druhého obvinění z obstrukcí vůči Kongresu, hlasovalo pro něj 229 poslanců, včetně jednoho nezávislého kongresmana, a proti jich bylo 198, včetně tří demokratů. I v tomto případě se jeden poslanec opět zdržel hlasování.

Nyní má konečné rozhodnutí učinit Senát, který se bude tím případem zabývat. Nicméně, republikánská většina v horní komoře Kongresu nehodlá impeachment na Trumpa schválit.

Bílý dům navíc prohlásil, že je Trump v rámci procesu ústavní žaloby připraven na další krok a je si jist, že bude v Senátu zcela očištěn.

Trump reaguje

Samotný prezident USA označil celou proceduru impeachmentu, kterou v Kongresu iniciovali demokraté, za jejich politickou sebevraždu.

„Viděli jste moje ratingy?… Už od prvního dne usilovali o impeachment vůči mé osobě. Usilovali o to ještě před tím, než jsem zahájil boj,“ řekl Trump ve čtvrtek na meetingu v Michiganu. Svým proslovem měl na mysli to, že jeho popularita podle posledního průzkumu v říjnu stoupla z 38 % na 43%.

Trump rovněž připomněl kongresmance Debbii Dingellové organizaci nedávného pohřbu jejího manžela Johna Dingella a další členku Kongresu požádal, aby mu vrátila peníze.

„Debiie Dingell je krásná žena. Zavolala mi před osmi měsíci. Její manžel prožil dlouhý život. Nechoval jsem se k němu jako k druhé třídou, ani ke třetí nebo čtvrté, i když bych mohl. Udělal jsem všechno podle první třídy plus. Vyvěsili jsme vlajky na půl žerdi, i když, proč bychom to měli pro bývalého kongresmana dělat? Ale udělali jsme to. A ona mi pak volá: „Je to krásné, děkuji mockrát. Dívá se na to shora.“,“ prohlásil v Michiganu. „Řekl jsem jí: „To je v pořádku, buďte v klidu.“ Možná se dívá i zespodu. Nevím,“ pokračoval Trump.

Tato slova ale vyvolala nesouhlasné reakce v síni, jelikož byl Dingell michiganský rodák.

„Dobře, dejme tomu, že se dívá shora dolů,“ opravil se Trump.

Kongresmanka na celou věc okamžitě reagovala na Twitteru.

„Pane prezidente, nechme stranou politiku. Můj manžel si zasloužil všechny pocty za svoji službu. Mám před sebou první svátky bez milovaného muže. Neumíte si ani představit, jak jste se mě dotkl,“ napsala.