Americký prezident Joe Biden v pondělí podepsal zákon, který využívá program z doby druhé světové války k urychlení procesu zasílání zbraní na Ukrajinu, protože Americe dochází zásoby raket Stinger a Javelin. (Foto: Youtube / Joe Biden)

Zákon nazvaný Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022 umožňuje Bidenově administrativě obejít Kongres při schvalování výdajových opatření.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval Bidenovi na Twitteru a napsal: „Vděčný @POTUS a lidem za podporu v boji za naši svobodu a budoucnost. Dnešní podpis zákona o Lend-Lease je historickým krokem. Jsem přesvědčen, že společně opět zvítězíme. A budeme bránit demokracii na Ukrajině. A v Evropě. Stejně jako před 77 lety.“

Mezitím kongresman za GOP Mike Gallagher z Wisconsinu prohlásil, že USA vyčerpávají své zásoby raket Javelin na nebezpečnou úroveň, a řekl televizi Fox News: „Právě jsme spálili sedm let staré zásoby Javelinů.“

Prezident společnosti Lockheed Martin Corporation Jim Taiclet v nedělním pořadu Face the Nation řekl, že kvůli problémům v dodavatelském řetězci může trvat „několik let“, než jeho společnost dosáhne svého cíle zdvojnásobit výrobu Javelinů.

Generální ředitel společnosti Raytheon Technologies Corporation také nedávno uvedl, že společnost bude mít potíže s výrobou nových raket Stinger pro USA poté, co Biden poslal více než 1 400 protiletadlových raket Stinger na Ukrajinu.

Oznámení zákona o půjčce přichází v době, kdy demokraté doufají, že se jim podaří zvýšit Bidenem požadovaný návrh zákona o výdajích na Ukrajinu z 33 miliard dolarů na téměř 40 miliard dolarů.

Přestože Joe Biden neustále schvaluje masivní výdajové zákony na podporu Ukrajiny nebo na pomoc Covidu, v pondělí prohlásil, že jeho hlavní prioritou je „boj proti inflaci“.

Akciový trh se stále propadá, ceny benzínu stoupají, inflace potravin dopadá na každého Američana, dodavatelský řetězec se hroutí a podniky nemohou najít zaměstnance.

Zdroj: infowars.com