Ruský rubl se v letošním roce stal nejvýkonnější měnou na světě, neboť jeho kurz na pevnině vzrostl v roce 2022 vůči americkému dolaru o více než 11 %. (Foto: Flickr)

Podle údajů sledovaných agenturou Bloomberg je rubl největším ziskovcem mezi 31 hlavními měnami a předstihl brazilský real, který si letos připsal 9 %.

Rublikový nárůst však přišel poté, co Moskva zavedla řadu kapitálových kontrol, aby podpořila ekonomiku a kompenzovala tak západní sankce za válku na Ukrajině. To znamená, že jen málo investorů může zisky z měnové rally vybírat mimo Rusko.

Kapitálové kontroly jsou doplňkem k tomu, že Rusko požaduje od evropských zemí platby v rublech za dodávky zemního plynu a také nutí vývozce prodávat devizové podíly.

Nicméně úspěch umělých tržních manévrů Kremlu předčil úspěchy jiných zemí, jako je Argentina a Turecko, když se pokoušely o podobná opatření.

Obchodníci s měnami se však chystají přestat používat pro některé transakce pevninský kurz, protože přísné kapitálové kontroly způsobily větší rozpětí ve srovnání s offshore kurzem rublu.

Podle prohlášení z 20. dubna, o kterém informovala agentura Bloomberg, Obchodní asociace pro rozvíjející se trhy doporučila obchodníkům od 6. června používat k vypořádání některých derivátových kontraktů kurz z WM/Refinitiv.

Zdroj: bloomberg.com