Ukrajinský prezident Zelenskyj v úterý vystoupil na Valném shromáždění OSN, ale uživatelé sociálních sítí si všimli velké chyby. (Foto: Youtube)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vystoupil na Valném shromáždění OSN, ale ostražití uživatelé sociálních sítí si všimli velké chyby.

Záběry z videozáznamu jeho projevu naznačují, že ukrajinská média sestříhala záběry tak, aby se zdálo, že publikum je větší, než ve skutečnosti bylo.

Ve skutečnosti je vidět, že Zelenskyj sedí v publiku, kde byl i během projevu amerického prezidenta Joea Bidena, který pronesl dříve ten den.

Ukrajinská vláda se oficiálně nevyjádřila k tomu, co bylo ve skutečnosti obyvatelům vysíláno, ale mnozí si myslí, že Kyjev s videem manipuloval.

Susan Schreinerová, vedoucí analytička společnosti C4 Trends, řekla časopisu Forbes:

První reakce by byla, že manipulace s videem je nevhodná – ale v tomto případě to představuje dilema.“

Schreinerová dodala: „Proč na Ukrajinu klademe vyšší nároky než na dezinformace šířené Ruskem, Čínou nebo dokonce Trumpem – s jeho zálibou chlubit se velikostí svých davů v den inaugurace?“

I když Ukrajina možná video zmanipulovala, někteří lidé na sociálních sítích si myslí, že střih byl tak špatně provedený, že by se mohlo jednat o dezinformaci – prezentovanou kremelskými propagandisty – zvláště když jsou skutečné klipy tak snadno dostupné.

Ať tak či onak, příspěvky s klipy se ve čtvrtek rychle rozšířily na X, dříve známém jako Twitter, přičemž někteří z nich se ptali, zda se sestříhaná videa skutečně vysílala na Ukrajině.

Amy E. Bonebrightová, přidružená profesorka žurnalistiky na Liberty University, řekla: „Mnoho proruských účtů X tuto zprávu retweetovalo a hlásalo své znechucení nad podporou prezidenta Zelenského.

„Avšak jednoduché vyhledávání pomocí výrazů ‚upravená fotografie Zelenského‘ vrátí četné případy, kdy se stal terčem pozměněných fotografií a dokonce i hluboce zfalšovaných videí.

„Takže to prostě vypadá, že ukrajinská média možná nějakým malým způsobem vedou zpravodajskou válku ve stejném duchu, jako to už léta dělají Rusové.“

Zdroj: the-express.com