Za náhlým rozhodnutím Spojených států urovnat vztahy se Severní Koreou může stát obrovské naleziště vzácných zemin, které bylo údajně objeveno 150 km od Pchjongjangu. Tvrdí to novinář Pepe Escobar ve článku v Asia Times.

Podle novináře Pepe Escobara se Spojené státy snaží dostat k nalezišti vzácných prvků v Severní Koreji. Právě 17 typů vzácných prvků, které se nalézají v KLDR, je nezbytných pro moderní technologie 21. století. Jedná se především o wolfram, zirkonium, titan, hafnium, rhenium a molybden.

Bez těchto prvků se neobejdou jak moderní zbraňové systémy, tak ani jaderné elektrárny. Americké protiraketové systémy THAAD, stejně jako ruské systémy S-400 a S-500, akutně potřebují tyto vzácné kovy.

Pokud Spojené státy nezískají přístup k severokorejskému nalezišti, tak hrozí, že je bude mít Čína, která už dnes kontroluje přes 95 % globální produkce vzácných zemin. Její ložiska dosahují 55 milionů tun. Severní Korea může mít přinejmenším 20 milionů tun, upozorňuje Escobar.

Novinář připomíná, že v květnu 2017 Mike Pompeo, který v té době zastával funkci ředitele CIA, řekl senátnímu výboru, že zahraniční kontrola vzácných zemin „budí vážné obavy". Dnes Pompeo jedná s Kim Čong-unem o denuklearizaci.

Jak dříve psal Sputnik, v polovině 90. let Čína konsolidovala svou kontrolu téměř nad celým světovým trhem vzácných prvků, zatímco Spojené státy uzavřely své poslední doly v roce 2002 kvůli tomu, že jejich provoz nebyl výnosný.

„Od té doby se americké zbrojovky staly přímo či nepřímo zcela závislé na čínském zdroji vzácných zemin, slitin a magnetů," varoval portál Defense One.

Zdroj:  atimes.com