Volodymyr Zelenskyj se setkal se zástupci zbrojních společností z několika zemí, aby s nimi projednal perspektivu partnerství a společné výroby zbraní. Polsko mezi přítomnými chybělo. (Foto: X)

Zástupci západních zbrojních společností a obranných asociací z USA, Velké Británie, Německa, Francie, Turecka, Švédska a České republiky přijeli do Kyjeva, aby se zúčastnili prvního Mezinárodního fóra obranného průmyslu.

Ukrajina bude zbrojit

Účastníci jednání diskutovali o perspektivách partnerství a společné zbrojní výroby, přičemž zvláštní pozornost věnovali zkušenostem ukrajinské armády. Jak uvedl prezident Zelenskyj, systém protiraketové obrany a odminování jsou v současné době pro Kyjev dvě největší priority.

Kromě toho, zdůraznil Zelenskyj, má Ukrajina zájem o výrobu raket dlouhého doletu a dělostřelectva s novými schopnostmi. Ukrajinci jsou připraveni nabídnout zvláštní podmínky společnostem, které chtějí společně s Kyjevem rozvíjet obrannou výrobu.

  • Půjde o oboustranně výhodné partnerství. Myslím, že je vhodná doba a místo pro vytvoření významného vojenského centra,“ řekl.

Ukrajinský prezident rovněž oznámil vytvoření zvláštního obranného fondu. V této souvislosti byla vypracována deklarace, která má tvořit základ aliance, k níž se mohou připojit společnosti připravené „společně s Ukrajinou vybudovat nový arzenál svobodného světa“. Fond bude financován z prodeje zabaveného ruského majetku a dividend ze státního obranného majetku.

Žádné Polsko

Mezi firmami pozvanými do Kyjeva chyběli zástupci polského obranného sektoru. Tato skutečnost vyvolala řadu komentářů.

„Při prohlížení seznamu zemí, s nimiž pan @ZelenskyUa vojensky spolupracuje, není těžké si všimnout absence Polska. Je to naprosto pochopitelné. Země na seznamu prodávají své služby za tvrdou měnu. Polsko rozdává tu svou, tedy rozdalo a už nemá co rozdávat. Kromě toho si dovolím připomenout, že podle pana Zeleńského Polsko v současné době slouží panu Putinovi. Kdo by se bavil se zprostředkovatelem a ruskou onucí? No přece kdo?“ – napsal publicista Rafal Otoko-Frąckiewicz v X servisu.

„Už jsme docela na ount?“ – ptá se blogerka a publicistka Kataryna.

„Poměrně nejvíce výzbroje dalo Ukrajině Polsko. A co za to? Pokud jde o spolupráci na trhu se zbraněmi, nejsme ani u stolu,“ napsal novinář Marcin Makowski.

„A kde je zástupce polského průmyslu pan Zelenskyj?“ ptá se. – ptá se karikaturista a novinář Cezary Krysztop.

Zdroj: dorzeczy.pl